Rada Przedsiębiorczości zaprotestowała w sprawie zatrzymania prezesa Pracodawców RP Rafała Baniaka.

Fot. PAP/Paweł Supernak

Rada Przedsiębiorczości wystosowała oficjalne stanowisko w sprawie zatrzymania Rafała Baniaka, prezesa Pracodawców RP, wiceprzewodniczącego Rady Dialogu Społecznego i byłego podsekretarza stanu w kilku ministerstwach. Według Rady jest to nieuzasadnione i jawne nadużycie przez organy ścigania dotkliwych środków.

„Sposób postępowania organów ścigania narusza podstawowe standardy państwa prawa. Takie praktyki powodują nie tylko poważne szkody w życiu zatrzymanych, ale podkopują też zaufanie do instytucji państwa” – napisano w stanowisku. „Atmosfera zastraszania i podejrzliwości kreowana wokół osoby publicznej, która może być do dyspozycji organów i w każdej chwili jest gotowa stawić się na wezwanie śledczych, w żadnej mierze nie służy dobru postępowania. Szczególne zaniepokojenie przedsiębiorców budzi fakt, że w stosunku do Prezesa Pracodawców RP Rafała Baniaka zostały zastosowane środki noszące wręcz znamiona represji” – dodano w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie Rady Przedsiębiorczości.

W związku z powyższym Rada zaapelowała do prokuratury i organów ścigania o umiar w stosowaniu dotkliwych środków oraz szacunek wobec godności osób objętych postępowaniem. Jednocześnie Rada stanowczo sprzeciwiła się zastosowanym środkom oraz wezwała do nieprzesądzania o winie zatrzymanego oraz respektowania podstawowych zasad i wolności obowiązujących w państwie prawa.

Rafał Baniak został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w środę 1 lutego, gdy służby o 6 rano weszły do jego mieszkania. Były wiceminister skarbu ma usłyszeć zarzuty „czynu o charakterze korupcyjnym”. Poza nim zatrzymano trzech innych przedsiębiorców.

Poprzedni artykułUnia zaostrza zabawę w recykling
Następny artykułKina walczą o powrót do czasów świetności