fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajRada Przedsiębiorczości protestuje

Rada Przedsiębiorczości protestuje

Rada Przedsiębiorczości zaprotestowała w sprawie zatrzymania prezesa Pracodawców RP Rafała Baniaka.

Rada Przedsiębiorczości wystosowała oficjalne stanowisko w sprawie zatrzymania Rafała Baniaka, prezesa Pracodawców RP, wiceprzewodniczącego Rady Dialogu Społecznego i byłego podsekretarza stanu w kilku ministerstwach. Według Rady jest to nieuzasadnione i jawne nadużycie przez organy ścigania dotkliwych środków.

„Sposób postępowania organów ścigania narusza podstawowe standardy państwa prawa. Takie praktyki powodują nie tylko poważne szkody w życiu zatrzymanych, ale podkopują też zaufanie do instytucji państwa” – napisano w stanowisku. „Atmosfera zastraszania i podejrzliwości kreowana wokół osoby publicznej, która może być do dyspozycji organów i w każdej chwili jest gotowa stawić się na wezwanie śledczych, w żadnej mierze nie służy dobru postępowania. Szczególne zaniepokojenie przedsiębiorców budzi fakt, że w stosunku do Prezesa Pracodawców RP Rafała Baniaka zostały zastosowane środki noszące wręcz znamiona represji” – dodano w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie Rady Przedsiębiorczości.

W związku z powyższym Rada zaapelowała do prokuratury i organów ścigania o umiar w stosowaniu dotkliwych środków oraz szacunek wobec godności osób objętych postępowaniem. Jednocześnie Rada stanowczo sprzeciwiła się zastosowanym środkom oraz wezwała do nieprzesądzania o winie zatrzymanego oraz respektowania podstawowych zasad i wolności obowiązujących w państwie prawa.

Rafał Baniak został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w środę 1 lutego, gdy służby o 6 rano weszły do jego mieszkania. Były wiceminister skarbu ma usłyszeć zarzuty „czynu o charakterze korupcyjnym”. Poza nim zatrzymano trzech innych przedsiębiorców.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA