Rada Przedsiębiorczości krytycznie ocenia wyrok TSUE z 15 czerwca 2023 roku w sprawie kredytów walutowych i ugód banków z osobami, które zawarły kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Według przedsiębiorców decyzja ta może mieć negatywny wpływ na całą polską gospodarkę.
W opinii członków Rady wyrok TSUE może sprawić, że banki będą ponosić pewne straty, przez co nie będą w stanie w najbliższym czasie finansować rozwoju polskiej gospodarki na dotychczasowym poziomie, o czym ostrzegano choćby w komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego. Komunikat ten wydano tuż po omawianym wyroku.
Dlatego Rada Przedsiębiorczości apeluje o systemowe, sprawiedliwe społecznie rozwiązanie problemu walutowych kredytów mieszkaniowych w postaci ugód z bankami, których istotą jest propozycja przewodniczącego KNF z grudnia 2020 r. zakładająca konwersję kredytów frankowych na złotowe na takich zasadach, aby kredyt frankowy był traktowany tak, jakby był od początku kredytem złotowym
– wskazano w apelu.
Jednocześnie Rada podkreśliła, że nie sprzeciwia się samym ugodom klientów z bankami, gdyż w jej opinii jest to najlepsza alternatywa dla kosztownych i długotrwałych procesów sądowych angażujących różne strony na długie lata. Dlatego też przedsiębiorcy popierają działania zmierzające do zawarcia ugód publicznie adresowane przez Komitet Stabilności Finansowej, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
W skład Rady Przedsiębiorczości wchodzą ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego.
Źródło: Konfederacja Lewiatan