Rada Przedsiębiorczości apeluje do Sejmu o wycofanie nowelizacji przepisów dotyczących „Apteki dla Aptekarza”, a w przypadku jej przyjęcia zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, aby ten zawetował nowelizację ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych, która zawiera przepisy regulujące kwestie aptek.
W opinii Rady Przedsiębiorczości przepisy dotyczące aptek powinny być wprowadzane w ramach nowelizacji prawa farmaceutycznego. Kontrowersyjne przepisy dotyczą m.in. zakazu przejęcia kontroli nad podmiotem prowadzącym aptekę ogólnodostępną, jeżeli podmiot przejmujący kontrolę jest wspólnikiem lub partnerem w spółce lub spółkach, które prowadzą łącznie co najmniej 4 apteki ogólnodostępne, prowadzi co najmniej 4 apteki ogólnodostępne albo wchodzi w skład grupy kapitałowej, która takie apteki prowadzi.
Jest to kolejna sytuacja, w której sprawy dużej wagi dla rozwoju gospodarki próbuje się załatwiać nie tylko z pominięciem konsultacji społecznych, ale również w trybie 'wrzutek’ do innych ustaw. Sposób wprowadzania nowelizacji zaostrzającej przepisy AdA 2.0 budzi nasz stanowczy sprzeciw
– wskazała Rada Przedsiębiorczości w apelu.
Według Rady tego typu zmiany powinny być poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi, a nowe przepisy należy wprowadzać w ramach nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, a nie aktów prawnych dotyczących zupełnie innych dziedzin. Poza tym, Rada chce aby vacatio legis dla takich regulacji wynosiło co najmniej 12 miesięcy, aby przedsiębiorcy mieli czas na dostosowanie się do przepisów i żeby nie dochodziło do destabilizacji rynku. Ostatni postulat dotyczy tego, aby o przejęciu kontroli nad aptekami rozstrzygała decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Źródło: ISBnews