fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaBiznesRada Przedsiębiorczości w obronie Tarczy Finansowej

Rada Przedsiębiorczości w obronie Tarczy Finansowej

Rada Przedsiębiorczości wystosowała stanowisko w sprawie programu Tarczy Finansowej skierowanej dla polskich przedsiębiorców.

Rada Przedsiębiorczości pozytywnie wypowiedziała się na temat programu Tarczy Finansowej realizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju. Stanowisko Rady jest związane z wystąpieniem Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, który krytycznie odniósł się do programu.

Według Rady Przedsiębiorczości tarcze finansowe oferowane przedsiębiorcom były unikatowe w historii Polski i przyczyniły się do ochrony przedsiębiorstw i rynku pracy w obliczu wyzwań pojawiających się w związku z wybuchem pandemii koronawirusa.

Szybka pomoc udzielana w ciągu 24-48 godzin za pośrednictwem polskich banków trafiła do 353 tysięcy przedsiębiorstw, przyczyniając się do utrzymania ponad 3,2 miliona miejsc pracy. Wsparciem objęte były przede wszystkim mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, dysponujące niskimi buforami płynności finansowej, które zostały wzmocnione przez PFR w krytycznym momencie

– napisała Rada.

W dalszej części stanowiska Rada oceniła, że wszystkie wnioski o pomoc były weryfikowane obiektywnie według automatycznego algorytmu przy weryfikacji warunków programowych przez ZUS i KAS. Dzięki temu pomoc była szybka i skierowana do różnych sektorów, często ratując polskie firmy przed upadłością, a Polaków przed utratą pracy. Poza tym Rada przypomniała, że zasady programu były zatwierdzone przez Komisję Europejską.

Na podstawie swoich wszystkich doświadczeń Rada Przedsiębiorczości nie widzi jakichkolwiek przesłanek uzasadniających wypowiedzi zarzucających PFR „… wydatkowane [środków] poza wszelkimi zasadami i rygorami, w okolicznościach wysokiego ryzyka, uznaniowości i korupcji”

– podkreślono w stanowisku.

W skład Rady Przedsiębiorczości wchodzą: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Źródło: Rada Przedsiębiorczości

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA