fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaBiznesRanking rzetelności polskich przedsiębiorstw

Ranking rzetelności polskich przedsiębiorstw

Najbardziej rzetelnymi kontrahentami w Polsce są przedsiębiorstwa działające w województwie świętokrzyskim.

Firmy z woj. świętokrzyskiego zostały uznane za najbardziej rzetelnych kontrahentów w rankingu rzetelności przygotowanym przez Krajowy Rejestr Długów i Rzetelną Firmę. Na końcu listy znalazły się natomiast przedsiębiorstwa z woj. mazowieckiego.

Aby przygotować zestawienie analitycy KRD i Rzetelnej Firmy zbadali firmy pod względem zadłużenia w KRD w przeliczeniu na 1000 firm w nim działających, średniego zadłużenia przypadającego na jednego dłużnika oraz sprawdzili odsetek dłużników w danym województwie w stosunku do wszystkich zarejestrowanych tam firm. Im więcej uzyskanych punktów, tym wyższa pozycja w rankingu.

W efekcie na czele rankingu rzetelności uplasowały się firmy z woj. świętokrzyskiego (40 pkt.), podlaskiego(40 pkt.) oraz lubelskiego (38 pkt), a na końcu listy znalazły się przedsiębiorstwa z woj. śląskiego (11 pkt), kujawsko-pomorskiego (10 pkt) i mazowieckiego (6 pkt).

Jeśli chodzi o średnie zadłużenie, to najniższe mają firmy z woj. zachodniopomorskiego (29,7 tys. zł), lubuskiego (30,2 tys. zł) oraz lubelskiego (31,2 tys. zł), a najwyższe biznesy z mazowieckiego (39,2 tys. zł), wielkopolskiego (37,8 tys. zł) oraz łódzkiego (37,2 tys. zł). Największy odsetek firm widniejących w KRD dotyczy woj. śląskiego (10,8 proc.), kujawsko-pomorskiego (10,5 proc.) oraz dolnośląskiego (10,4 proc.).

Najbardziej zadłużeni są natomiast przedsiębiorcy z woj. mazowieckiego, których łączne zaległości wynoszą aż 2,1 mld zł. Drugie miejsce należy do firm ze Śląska (1,2 mld zł), a trzecie zajęli przedsiębiorcy z woj. wielkopolskiego (1 mld zł). Najmniejsze zadłużenie należy do firm z woj. opolskiego, bo jest to tylko 161 mln zł.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA