fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaBiznesRanking rzetelności polskich przedsiębiorstw

Ranking rzetelności polskich przedsiębiorstw

Najbardziej rzetelnymi kontrahentami w Polsce są przedsiębiorstwa działające w województwie świętokrzyskim.

Firmy z woj. świętokrzyskiego zostały uznane za najbardziej rzetelnych kontrahentów w rankingu rzetelności przygotowanym przez Krajowy Rejestr Długów i Rzetelną Firmę. Na końcu listy znalazły się natomiast przedsiębiorstwa z woj. mazowieckiego.

Aby przygotować zestawienie analitycy KRD i Rzetelnej Firmy zbadali firmy pod względem zadłużenia w KRD w przeliczeniu na 1000 firm w nim działających, średniego zadłużenia przypadającego na jednego dłużnika oraz sprawdzili odsetek dłużników w danym województwie w stosunku do wszystkich zarejestrowanych tam firm. Im więcej uzyskanych punktów, tym wyższa pozycja w rankingu.

W efekcie na czele rankingu rzetelności uplasowały się firmy z woj. świętokrzyskiego (40 pkt.), podlaskiego(40 pkt.) oraz lubelskiego (38 pkt), a na końcu listy znalazły się przedsiębiorstwa z woj. śląskiego (11 pkt), kujawsko-pomorskiego (10 pkt) i mazowieckiego (6 pkt).

Jeśli chodzi o średnie zadłużenie, to najniższe mają firmy z woj. zachodniopomorskiego (29,7 tys. zł), lubuskiego (30,2 tys. zł) oraz lubelskiego (31,2 tys. zł), a najwyższe biznesy z mazowieckiego (39,2 tys. zł), wielkopolskiego (37,8 tys. zł) oraz łódzkiego (37,2 tys. zł). Największy odsetek firm widniejących w KRD dotyczy woj. śląskiego (10,8 proc.), kujawsko-pomorskiego (10,5 proc.) oraz dolnośląskiego (10,4 proc.).

Najbardziej zadłużeni są natomiast przedsiębiorcy z woj. mazowieckiego, których łączne zaległości wynoszą aż 2,1 mld zł. Drugie miejsce należy do firm ze Śląska (1,2 mld zł), a trzecie zajęli przedsiębiorcy z woj. wielkopolskiego (1 mld zł). Najmniejsze zadłużenie należy do firm z woj. opolskiego, bo jest to tylko 161 mln zł.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA