fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaInwestycjeRaport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.

Narodowy Bank Polski opublikował „Raport o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2022 r.”. Wśród istotnych obserwacji dotyczących rynku nieruchomości autorzy raportu wymieniają m.in. następujące zjawiska:

1. Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2022 r.
wyniosła ok. 6,5 bln zł, wobec 5,8 bln zł na koniec 2021 r. Szacowana wartość nieruchomości komercyjnych wynosiła około 380 mld zł, przy 355 mld zł w 2021 r.

2. Zwiększyła się liczba mieszkań w zasobie na 1000 ludności (wyniosła ok. 413 wobec 405 w 2021 r.) oraz przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania na osobę (ok. 31,1 mkw. wobec 30,4 mkw. w 2021 r.). Do eksploatacji w 2022 r. przekazano rekordową liczbę mieszkań – niemal 238,5 tys. lokali.

3. Na rynku najmu mieszkań w 2022 r. w badanych grupach miast obserwowano silne
wzrosty średnich rocznych stawek czynszów najmu mieszkań. Dynamika r/r czynszów była dwucyfrowa. Związane to było w znacznej mierze z dużym popytem na mieszkania związanym z przyjazdem do Polski Ukraińców.

4. W 2022 r. obserwowano silny spadek sprzedaży mieszkań na największych rynkach
w Polsce, który wyniósł około 35 tys. lokali (wobec 69 tys. w 2021 r. i 53 tys. w 2020 r.).
Zmniejszający się popyt mieszkaniowy był konsekwencją m.in. wzrostu kosztu kredytu mieszkaniowego, wzrostu cen mieszkań oraz niepewności ekonomicznej gospodarstw domowych przy rosnącej inflacji.

5. W 2022 r. rozpoczęto budowę ok. 200 tys. mieszkań (spadek r/r o 27,8 proc. wobec wzrostu o ok. 24 proc. w 2021 r.), wydano ok 298 tys. pozwoleń na budowę mieszkań (spadek r/r o 12,6 proc. wobec wzrostu o 23,5 proc. w 2021 r.). W sektorze budownictwa mieszkaniowego jako inwestorzy dominowały firmy deweloperskie (ok. 60 proc. ogółu) oraz osoby indywidualne (ok. 38 proc.).

6. W 2022 r. inwestorzy przekazali do użytkowania 112,8 tys. budynków mieszkalnych, w tym 109,8 tys. budynków jednorodzinnych, tj. o 2,3 proc. więcej niż rok wcześniej.

7. Średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły w 2022 r. aż o ok. 32 proc. r/r, a udział ceny gruntu w cenie powierzchni użytkowej mieszkalnej wzrósł z 14 proc. w 2021 r. do 17 proc.

8. Na koniec 2022 r. w większości ośrodków wojewódzkich znacząco pogorszyły się
wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań. Główną przyczyną był istotny wzrost ich cen oraz istotnie podwyższony koszt kredytu.

Źródło: NBP.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA