fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseRaport NBP: ponad 47 proc. Polaków woli płacić bezgotówkowo

Raport NBP: ponad 47 proc. Polaków woli płacić bezgotówkowo

Jak wynika z przeprowadzonego przez NBP raportu „Zwyczaje płatnicze w Polsce w 2020 r.” (grudzień 2021), przy płatnościach badani woleli wykorzystywać instrumenty bezgotówkowe, gdyż 47,3 proc. z respondentów wybierało tę formę regulowania należności. Odsetek wolących płacić gotówką wyniósł 32,6 proc., 19,8 proc. nie miało wyraźnych preferencji, a 0,3 proc. odpowiedziało, że nie wie.

Bank centralny zwraca uwagę, że gotówka była pierwszym wyborem dla respondentów należących do dwóch grup wiekowych: osób w wieku 55–64 (48,1 proc. wobec 26,7 proc., które preferowały płatności bezgotówkowe, zaś 25,2 proc. osób nie miało wyraźnych preferencji) oraz 65 lat i więcej (odpowiedni 71,8 proc. wobec 14,2 proc. oraz 14 proc.).

Jak informuje NBP, gotówkę preferują osoby o wykształceniu podstawowym, gimnazjalnym lub bez formalnego wykształcenia oraz o wykształceniu zawodowym – w tych grupach płatności gotówką preferowało odpowiednio 82,9 proc. i 48,8 proc. respondentów.

W raporcie NBP napisano, że preferencje płatnicze w krajach strefy euro są silnie zróżnicowane, choć generalnie przeważają osoby preferujące płatności bezgotówkowe. Odsetek osób deklarujących, iż chętniej płacą gotówką, waha się od 9 proc. we Francji do 48 proc. na Cyprze; odsetek osób wolących płacić bezgotówkowo – od 16 proc. na Cyprze do 75 proc. w Finlandii.

Jak informuje NBP, Polska znajduje się w grupie dziewięciu krajów plasujących się pośrodku skali, w których zwolennicy płatności bezgotówkowych przeważają, choć nie znacząco dominują nad zwolennikami płatności gotówkowych. Odsetek osób preferujących płatności bezgotówkowe waha się w tych krajach od 45 proc. do 51 proc., a odsetek osób preferujących płatność gotówką nie spada poniżej 20 proc. Jednocześnie wśród tych krajów Polska posiada stosunkowo najliczniejszą grupę osób preferujących płatności gotówkowe (33 proc.).

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA

Wsparcie dla MŚP z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy szukający dotacji czy innych form taniego wsparcia mogą wziąć udział w sumie w 74 konkursach unijnych: w 18 programach krajowych, 35 regionalnych i 14 z tak zwanej Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz już w siedmiu z KPO.
3 MIN CZYTANIA

Niepełnoletni dłużnicy w Polsce. Skąd się biorą ich długi?

W Polsce gwałtownie rośnie liczba niepełnoletnich osób, które są zarejestrowane w rejestrach dłużników. Jest ich ponad dwa razy więcej niż przed rokiem.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kongres 590 „Przestrzenie Wolności” to przestrzeń dla interesujących debat i dyskusji

Na rozpoczynającej się 21 czerwca 8. edycji Kongresu 590 nie zabraknie ciekawych gości i dyskusji. W ciągu dwóch dni na czterech scenach spotka się wielu wybitnych ekspertów, którzy koncentrować będą się na 10 obszarach tematycznych zorganizowanych w formie dwóch międzynarodowych forów gospodarczych i 60 paneli.
3 MIN CZYTANIA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA