fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaFelietonAlternatywa dla przedsiębiorczych Polaków? Kolejny prawicowy kandydat? Takich głupot nawet przy Kidawie...

Alternatywa dla przedsiębiorczych Polaków? Kolejny prawicowy kandydat? Takich głupot nawet przy Kidawie nie wygadywali. Trzaskowski to kandydat „z kitu”

Rozgrzane maszyny propagandowe PO ruszyły na całego. Trzaskowski odmieniany jest przez wszystkie przypadki, pokazywany jest we wszystkich mediach, a jego start – co zauważają wszyscy pozostali kandydaci – rzeczywiście ożywił kampanię wyborczą. Tyle że w całym tym ferworze walki o prezydencki stołek maszyny te od samego początku zaczęły traktować wyborców jak kompletnych idiotów. Pewnie część z tych wyborców na to zasługuje, ale przedsiębiorcy?

Warszawa jest na szarym końcu, jeśli chodzi o pomoc przedsiębiorcom w ramach wdrażania wszystkich rządowych projektów. I nie kupuję tłumaczenia Trzaskowskiego, że to „rząd jest wszystkiemu winien”, bo w każdym innym mieście, również w tych rządzonych przez opozycyjnych prezydentów, nikt takich rzeczy nie wygaduje, tylko każdy pomaga przedsiębiorcom, jak może. W Warszawie, gdzie ta pomoc jest zdecydowanie najbardziej potrzebna, tkwi ona w martwym punkcie (O CZYM PRZECZYTACIE TUTAJ). Czemu? Milion argumentów tłumaczących taki stan rzeczy możecie sobie zobaczyć lub przeczytać w proplatformerskich mediach. Szkoda tu miejsca na nie.

Tak czy inaczej, warto przypomnieć, że już w połowie marca, kiedy zaczęła się narodowa izolacja i ogłoszono zagrożenie epidemiologiczne, Trzaskowski robił wszystko, byle tylko nie wziąć odpowiedzialności za jakąkolwiek pomoc przedsiębiorcom. Byle tylko nie złożyć jakiejś deklaracji, z której potem musiałby się tłumaczyć albo – co gorsze – wywiązać. Jedyne, co powiedział konkretnego, to że czynsze lokali usługowych nie zostaną całkowicie zniesione, ponieważ tak stanowi uchwała Rady Miasta, ale właściciele i najemcy pozostający w „trudnej sytuacji” będą mogli liczyć na obniżone opłaty. Niczego więcej nie można się było dowiedzieć, poza komunałami typu: miasto będzie też otwarte na – jak to określił – inne rozwiązania. Żadnych konkretów. „Jesteśmy też gotowi rozkładać wszelkie płatności na raty oraz na rozmowy o odsetkach” – obiecywał. I tyle.

O zniesieniu najwyższych w Polsce opłat ryczałtowych za śmieci i karach, w ramach odpowiedzialności zbiorowej, za ich sortowanie, prezydent Warszawy nawet się nie zająknął. Jedynie, co opowiadał, to że stołeczni przedsiębiorcy prowadzący działalność w lokalach należących do miasta będą mieli możliwość odroczenia płatności czynszu i rozłożenia zapłaty należności w czasie. Apel przedsiębiorców i rzecznika MŚP o to, by znieść opłaty w Strefach Płatnego Parkowania, nawet go nie wzruszył.

Takim to „mężem opatrznościowym” dla przedsiębiorców okazał się Trzaskowski jako prezydent Warszawy.

I jeszcze jedna ciekawostka – przy okazji ogłoszenia Trzaskowskiego oficjalnym kandydatem na Prezydenta RP, swoją niemałą już kolekcję wygadywanych bzdur powiększył też Robert Biedroń, nazywając Trzaskowskiego „kolejnym prawicowym kandydatem”. Z prawicą Trzaskowskiego łączy chyba tylko to, że ma… prawą rękę (lewą zresztą też).

Zresztą inny „prawicowiec”, czyli Leszek Miller tak zareagował na nowego kandydata Platformy: – Liczę na to, że będzie w II turze. Z przyjemnością na niego zagłosuję. Tym bardziej, że już raz na niego głosowałem…

A dla porządku przypomnijmy, czym „prawicowy” kandydat Trzaskowski zasłynął jako prezydent Warszawy:

  • podwyżkami opłat dla mieszkańców i dotacjami z pieniędzy podatników na organizacje propagujące ideologię LGBT
  • podpisaniem skandalicznej „Karty LGBT+” i wdrażaniem do szkół tzw. edukacji seksualnej, opartej na tzw. standardach WHO
  • ukrywaniem przez 29 godzin awarii oczyszczalni ścieków „Czajka” (najdroższej oczyszczalni ścieków na świecie powstałej z inicjatywy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która – oczyszczalnia, nie pani Hanna – kosztowała 6,5 miliarda zł); doskonale pamiętamy, jak w oczyszczalni doszło do poważnej awarii, a do Wisły trafiało wiele tysięcy litrów zanieczyszczonej wody. Katastrofa ekologiczna? Coś takiego władzom Warszawy nie przeszło przez gardło, a zatajenie sprawy przed opinią publiczną zajęło im 29 godzin
  • strefą relaksu, czyli drewnianymi ławkami i leżakami rozłożonymi na betonie, które kosztowały 1 mln zł, zamiast obiecanego na Placu Bankowym pięknego skweru wraz z parkingiem podziemnym
  • próbą zablokowania Marszu Suwerenności; była za to organizacja „Parady Równości”, którą pan prezydent objął swoim patronatem

Czepianie się? No pewnie. Kogo obchodzą konkrety, kiedy tak naprawdę liczy się kit. A w tym akurat Trzaskowski rzeczywiście jest dobry. Pytanie tylko, czy Polsce potrzebny jest prezydent „z kitu”.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Święty asceta i ekonomista

Przed wyborami zaczynamy w końcu rozmawiać o podatkach. 22 maja br. gościem Radia Zet był Krzysztof Bosak. Komentując propozycję zniesienia przez Konfederację progu podatkowego ze stawką 32 proc., red. Beata Lubecka powiedziała, że zyskają na tym najbogatsi. Współprzewodniczący Konfederacji odpowiedział: „Przestajemy karać za sukces. Zyskują ci, którzy zarabiają, ciężko pracują”.
2 MIN CZYTANIA

Koniec „wyścigów słoni”, czyli znów wylano dziecko z kąpielą

Wielokrotnie przywoływałem termin „kultura przesady”, powołany do życia przez mojego kolegę, prof. Antoniego Dudka. To pojęcie bardzo celnie ujmuje konstytutywną cechę naszego systemy politycznego. Ma ono jednak również zastosowanie do samej legislacji.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kryształy Polskiej Gospodarki. List z gratulacjami od prezesa Prawa i Sprawiedliwości

„Jest rzeczą wielkiej wagi, by dokonania Przedsiębiorców, a także sukcesy Osób i Podmiotów wspierających na różne sposoby przedsiębiorczość były jak najszerzej znane i pełniły funkcje wzorcotwórcze. Polscy przedsiębiorcy – jak to doskonale wiemy – odnoszą wiele sukcesów. Z ich osiągnięć mamy prawo być dumni" – napisał w specjalnym liście skierowanym do organizatorów oraz uczestników gali KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022 prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
4 MIN CZYTANIA

Kryształy Polskiej Gospodarki trafiły w dobre ręce! II edycja konkursu rozstrzygnięta

Poznaliśmy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, nagrody zostały przyznane w sześciu kategoriach. Wyjątkowe statuetki z zielonego złota trafiły w godne ręce.
4 MIN CZYTANIA

Futbol jako sposób na życie. Rozmawiamy z Aleksandrą Matczak [WIDEO]

Dziś już nie wyobrażam sobie życia bez piłki nożnej, treningów i zgrupowań. Ryzyko, które podjęłam, bardzo się opłaciło – opowiada nam Aleksandra Matczak. Z zawodniczką Warty Poznań i reprezentantką Polski w amp futbolu spotkaliśmy się w Poznaniu podczas Impact’23. Największe marzenie? Występ w przyszłym roku na mistrzostwach świata.