fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiRealna stawka PIT w Polsce wzrosła

Realna stawka PIT w Polsce wzrosła

PiS wprowadzając Polski Ład przywróciło w Polsce realną stawkę PIT w wysokości 40 proc. – pisze „Rzeczpospolita”.

Dziennik wskazuje, że zmiany podatkowe wprowadzone Polskim Ładem bardzo komplikują polski system obliczania podatku dochodowego, m.in. przez wprowadzenie wyższej kwoty wolnej i ulgi dla klasy średniej oraz zakazanie odliczania składki zdrowotnej.

„Pokusiliśmy się o sprawdzenie, jakich zabiegów w prawie podatkowym należałoby dokonać według starego, ubiegłorocznego modelu, by uzyskać taki sam efekt. Okazuje się, że dzisiejszy poziom obciążeń podatkowych można było osiągnąć – bez dodatkowych komplikacji – po prostu nieznacznym podniesieniem kwoty wolnej oraz wprowadzeniem niemal 40-proc. stawki dla pracowników zarabiających powyżej 12,8 tys. brutto” – pisze „Rzeczpospolita”.

Według cytowanego przez gazetę ekonomisty z Uniwersytetu Łódzkiego Jarosława Nenemana rząd faktycznie podniósł podatek dochodowy, a krańcowe obciążenie najwyższych pensji może nawet przekroczyć 40 proc. Co więcej, ekonomista uważa, że rząd w rzeczywistości nie podniósł kwoty wolnej do 30 tys. zł, bo już od pierwszej zarobionej złotówki płacimy 9-proc. podatek na NFZ.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Oto najlepsza szkoła biznesowa w Polsce

Akademia Leona Koźmińskiego z dobrym wynikiem znalazła się na prestiżowej liście 90 najlepszych biznesowych szkół w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi sprzedawców AGD i RTV

Pogarsza się sytuacja finansowa sklepów, które zajmują się sprzedażą elektroniki i sprzętów AGD. Dowodem na to jest restrukturyzacja spółki NEONET.
2 MIN CZYTANIA