fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaBiznesRecesja w Unii Europejskiej uderza w nasz sektor AGD

Recesja w Unii Europejskiej uderza w nasz sektor AGD

Polska branża AGD zakończy 2023 rok z dwucyfrowym spadkiem produkcji oraz nieco mniejszym spadkiem wartości sprzedaży.

APPLiA Polska – związek pracodawców AGD szacuje, że przez recesję w Unii Europejskiej krajowa branża artykułów gospodarstwa domowego zakończy 2023 rok z około 10-proc. spadkiem sprzedaży.

Według szacunków przedstawionych przez prezesa AGD APPLiA Polska Wojciecha Koneckiego w tym roku polskie fabryki, mimo wzrostu zdolności produkcyjnych, wyprodukują od 26 mln do 27 mln sztuk sprzętu AGD. W 2022 roku produkcja wyniosła niespełna 30 mln urządzeń. Prezes Konecki wyraził jednak nadzieję, że w 2024 roku dynamika spadku będzie hamować. Poza spadkiem wolumenu produkcji branża przewiduje też spadek wartości sprzedaży, który powinien być niższy niż 10 proc.

Wśród głównych problemów polskiej branży AGD wymienia się recesję w UE, skutkującą spadkiem konsumpcji w Europie Zachodniej, gdzie trafia większość krajowej produkcji. Poza tym rośnie też konkurencja ze strony producentów z Rumunii i Turcji oraz notowany jest wzrost importu urządzeń AGD z Chin, Japonii i Korei.

Mimo gorszych wyników Polska pozostaje największym producentem dużego AGD w Unii oraz drugim największym eksporterem tego sprzętu na świecie. Tylko w 2022 roku producenci AGD zainwestowali w Polsce rekordowe 2 mld złotych, a w sektorze tym pracuje u nas ok. 31 tys. osób.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA