fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesRecesja w Unii Europejskiej uderza w nasz sektor AGD

Recesja w Unii Europejskiej uderza w nasz sektor AGD

Polska branża AGD zakończy 2023 rok z dwucyfrowym spadkiem produkcji oraz nieco mniejszym spadkiem wartości sprzedaży.

APPLiA Polska – związek pracodawców AGD szacuje, że przez recesję w Unii Europejskiej krajowa branża artykułów gospodarstwa domowego zakończy 2023 rok z około 10-proc. spadkiem sprzedaży.

Według szacunków przedstawionych przez prezesa AGD APPLiA Polska Wojciecha Koneckiego w tym roku polskie fabryki, mimo wzrostu zdolności produkcyjnych, wyprodukują od 26 mln do 27 mln sztuk sprzętu AGD. W 2022 roku produkcja wyniosła niespełna 30 mln urządzeń. Prezes Konecki wyraził jednak nadzieję, że w 2024 roku dynamika spadku będzie hamować. Poza spadkiem wolumenu produkcji branża przewiduje też spadek wartości sprzedaży, który powinien być niższy niż 10 proc.

Wśród głównych problemów polskiej branży AGD wymienia się recesję w UE, skutkującą spadkiem konsumpcji w Europie Zachodniej, gdzie trafia większość krajowej produkcji. Poza tym rośnie też konkurencja ze strony producentów z Rumunii i Turcji oraz notowany jest wzrost importu urządzeń AGD z Chin, Japonii i Korei.

Mimo gorszych wyników Polska pozostaje największym producentem dużego AGD w Unii oraz drugim największym eksporterem tego sprzętu na świecie. Tylko w 2022 roku producenci AGD zainwestowali w Polsce rekordowe 2 mld złotych, a w sektorze tym pracuje u nas ok. 31 tys. osób.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA