fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaKrajReforma użytkowania wieczystego dla przedsiębiorców

Reforma użytkowania wieczystego dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy będą mogli stać się właścicielami gruntów, z których korzystają na zasadach użytkowania wieczystego.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o kończeniu prac nad rynkowym modelem odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Ze zmian skorzystają przedsiębiorcy, organizacje społeczne i obywatele. Rząd liczy, że w ten sposób zwiększy aktywność inwestorów.

– Nasza propozycja jest oczekiwana przez rynek. Niektórzy inwestorzy obawiają się długookresowego inwestowania na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym. Poza tym uwłaszczenie daje szansę na uwolnienie się od podnoszonej przez organy opłaty za użytkowanie wieczyste – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Z racji wysokich opłat inwestowanie na niektórych terenach stało się nieopłacalne, a firmy nie są w stanie przewidzieć wysokości podwyżek – dodał.

Według informacji przekazanych przez MRiT w Polsce jest ponad 405 tys. gruntów w użytkowaniu wieczystym. Władze nie chcą przymuszać przedsiębiorców do nabycia gruntu użytkowanego wieczyście, więc uwłaszczenie ma się odbywać na wniosek, a nie z mocy prawa, jak było przy reformie na gruntach mieszkaniowych. Organy publiczne nie będą mogły odmówić sprzedaży gruntu na rzecz przedsiębiorcy.

– Jednocześnie wprowadzamy nowy model odpłatności za grunty sprzedawane inwestorom, którzy dotychczas byli użytkownikami wieczystymi. Będzie on oparty na mechanizmie ustalania ceny na podstawie wartości nieruchomości. Płatność będzie można pomniejszyć w zgodzie z unijnymi regułami pomocy publicznej – wyjaśnił minister Waldemar Buda.

Według szacunków MRiT w przypadku zainteresowania nabyciem gruntów na poziomie 25 proc. i płatności jednorazowej przez 50 proc. kupujących dochód Skarbu Państwa ze sprzedaży wyniesie od 1,42 mld do 2,85 mld zł, a dochód jednostek samorządu terytorialnego od 1,18 mld do 2,37 mld zł. Uzyskane środki mają zostać przeznaczone na wsparcie budownictwa komunalnego, społecznego i socjalnego. Nowe przepisy wejdą w życie w 2023 r.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja chce likwidacji zamrażarki sejmowej

Poseł Michał Wawer z Konfederacji ogłosił inicjatywę partii dotyczącą likwidacji tzw. zamrażarki sejmowej. W obliczu obietnic nowej większości rządzącej Konfederacja – jak sama twierdzi – podjęła działania mające na celu przywrócenie demokratycznego porządku w polskim parlamencie.
< 1 MIN CZYTANIA

ZUS ma coraz więcej dłużników

O prawie 4 proc. wzrosła liczba Polaków, którzy mają długi wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ich zaległości sięgają prawie 19 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz bardziej zadłużeni

W ciągu ostatniego roku zadłużenie Polaków wzrosło o ponad 8 proc. i przekroczyło granicę 83 miliardów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA