fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajRefundacje leków powinny być ograniczone?

Refundacje leków powinny być ograniczone?

Branża farmaceutyczna apeluje do polskiego rządu o nierefundowanie leków dostępnych bez recepty.

Pracodawcy z sektora farmaceutycznego sprzeciwiają się zapisom projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej, które umożliwiają władzom refundację i regulację cen leków dostępnych bez recepty. Według branży może to zaszkodzić polskim producentom i całej gospodarce.

Konfederacja Lewiatan wskazuje, że już dzisiaj ceny leków bez recepty w Polsce należą do najniższych w całej Unii Europejskiej, więc ich dodatkowa refundacja sprawiłaby, że narzucona cena byłaby niższa od rynkowej.

Skutkowałoby to przejęciem rynku leków dostępnych bez recepty przez najtańszych azjatyckich wytwórców, a w efekcie spowodowałoby zaprzestanie ich produkcji przez krajowych producentów prowadząc do spadku rentowności przedsiębiorstw i redukcji zatrudnienia

– powiedział Kacper Olejniczak, ekspert ds. branży Life Sciences Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Kacpra Olejniczaka rząd powinien skupić się na dołączeniu do listy refundacyjnej leków na receptę, na które Polacy każdego roku wydają ponad 9,5 miliarda złotych.

W związku z powyższym Konfederacja Lewiatan apeluje o wykreślenie przepisu, który w opinii pracodawców będzie miał niekorzystny wpływ na kondycję ekonomiczną polskiego sektora farmaceutycznego, a także mógłby ograniczyć innowacyjność branży i całej gospodarki oraz negatywnie wpłynąć na dobrze płatne miejsca pracy.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA