fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaKrajRefundacje leków powinny być ograniczone?

Refundacje leków powinny być ograniczone?

Branża farmaceutyczna apeluje do polskiego rządu o nierefundowanie leków dostępnych bez recepty.

Pracodawcy z sektora farmaceutycznego sprzeciwiają się zapisom projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej, które umożliwiają władzom refundację i regulację cen leków dostępnych bez recepty. Według branży może to zaszkodzić polskim producentom i całej gospodarce.

Konfederacja Lewiatan wskazuje, że już dzisiaj ceny leków bez recepty w Polsce należą do najniższych w całej Unii Europejskiej, więc ich dodatkowa refundacja sprawiłaby, że narzucona cena byłaby niższa od rynkowej.

Skutkowałoby to przejęciem rynku leków dostępnych bez recepty przez najtańszych azjatyckich wytwórców, a w efekcie spowodowałoby zaprzestanie ich produkcji przez krajowych producentów prowadząc do spadku rentowności przedsiębiorstw i redukcji zatrudnienia

– powiedział Kacper Olejniczak, ekspert ds. branży Life Sciences Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Kacpra Olejniczaka rząd powinien skupić się na dołączeniu do listy refundacyjnej leków na receptę, na które Polacy każdego roku wydają ponad 9,5 miliarda złotych.

W związku z powyższym Konfederacja Lewiatan apeluje o wykreślenie przepisu, który w opinii pracodawców będzie miał niekorzystny wpływ na kondycję ekonomiczną polskiego sektora farmaceutycznego, a także mógłby ograniczyć innowacyjność branży i całej gospodarki oraz negatywnie wpłynąć na dobrze płatne miejsca pracy.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA