Priorytetem zdecydowanej większości polskich dyrektorów finansowych na najbliższe lata będzie zapewnienie zgodności działalności z przepisami i regulacjami.

Andrea Piacquadio/Pexels

Badanie firmy doradczej EY wykazało, że aż 84 proc. ankietowanych polskich dyrektorów finansowych twierdzi, że ich priorytetem na najbliższe trzy lata będzie zapewnienie zgodności działalności z przepisami i regulacjami. To znacznie więcej niż wynosi średnia światowa, która jest na poziomie 27 proc.

Tak duże zaangażowanie polskich dyrektorów finansowych w ten problem wynika z dynamicznych zmian przepisów podatkowych oraz z poziomu ich skomplikowania. W efekcie ankietowani dyrektorzy finansowi szacują, że będą musieli przeznaczyć na dostosowanie do zmian podatkowych aż 81 proc. czasu i zasobów podległych im działów, podczas gdy tylko 19 proc. zostanie wykorzystane na planowanie, analizowanie oraz wspieranie bieżącej działalności firmy. W optymalnych warunkach powinno to być odpowiednio: 47 i 53 proc. Raport wykazał również, że w ciągu kolejnych trzech lat 85 proc. dyrektorów finansowych nie będzie obniżać kosztów działu podatkowo-księgowego z uwagi na bezpieczeństwo podatkowe firmy.

– Uwarunkowania regulacyjne sprawiają, że w Polsce dyrektor finansowy ma zupełnie inne priorytety niż jego odpowiednicy w innych państwach. W naszym kraju CFO przede wszystkim myśli o zgodności z przepisami – powiedział Zbigniew Deptuła z Działu Doradztwa Podatkowego EY Polska. – Zamiast poszukiwać operacyjnych oszczędności, dba o bezpieczeństwo rozliczeń – dodał.

Specjaliści z EY pytali też osoby zarządzające, czy uważają, że ich dyrektorzy finansowi są dobrze przygotowani do wyzwań stojących przed firmą. 43 proc. stwierdziło „zdecydowanie tak”, a 22 proc., że „raczej tak”. Na „raczej nie” wskazało 22 proc., według 2 proc. było to „zdecydowanie nie”, zaś 7 proc. nie było w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

PAP

Poprzedni artykułPrace nad obowiązkowym KSeF nabierają tempa
Następny artykułMŚP słabe na rynku zamówień publicznych