fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaPodatkiRegulacje finansowe pochłaniają firmom masę czasu

Regulacje finansowe pochłaniają firmom masę czasu

Priorytetem zdecydowanej większości polskich dyrektorów finansowych na najbliższe lata będzie zapewnienie zgodności działalności z przepisami i regulacjami.

Badanie firmy doradczej EY wykazało, że aż 84 proc. ankietowanych polskich dyrektorów finansowych twierdzi, że ich priorytetem na najbliższe trzy lata będzie zapewnienie zgodności działalności z przepisami i regulacjami. To znacznie więcej niż wynosi średnia światowa, która jest na poziomie 27 proc.

Tak duże zaangażowanie polskich dyrektorów finansowych w ten problem wynika z dynamicznych zmian przepisów podatkowych oraz z poziomu ich skomplikowania. W efekcie ankietowani dyrektorzy finansowi szacują, że będą musieli przeznaczyć na dostosowanie do zmian podatkowych aż 81 proc. czasu i zasobów podległych im działów, podczas gdy tylko 19 proc. zostanie wykorzystane na planowanie, analizowanie oraz wspieranie bieżącej działalności firmy. W optymalnych warunkach powinno to być odpowiednio: 47 i 53 proc. Raport wykazał również, że w ciągu kolejnych trzech lat 85 proc. dyrektorów finansowych nie będzie obniżać kosztów działu podatkowo-księgowego z uwagi na bezpieczeństwo podatkowe firmy.

– Uwarunkowania regulacyjne sprawiają, że w Polsce dyrektor finansowy ma zupełnie inne priorytety niż jego odpowiednicy w innych państwach. W naszym kraju CFO przede wszystkim myśli o zgodności z przepisami – powiedział Zbigniew Deptuła z Działu Doradztwa Podatkowego EY Polska. – Zamiast poszukiwać operacyjnych oszczędności, dba o bezpieczeństwo rozliczeń – dodał.

Specjaliści z EY pytali też osoby zarządzające, czy uważają, że ich dyrektorzy finansowi są dobrze przygotowani do wyzwań stojących przed firmą. 43 proc. stwierdziło „zdecydowanie tak”, a 22 proc., że „raczej tak”. Na „raczej nie” wskazało 22 proc., według 2 proc. było to „zdecydowanie nie”, zaś 7 proc. nie było w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA