Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował, że wydaje coraz więcej decyzji o przyznaniu rekompensat firmom z branży turystycznej, które w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią nie mogą prowadzić działalności gospodarczej.

Pexels.com

Jak dotąd do urzędu wpłynęły 83 takie wnioski, a wojewoda podlaski zdecydował o przyznaniu rekompensat dla 51 podmiotów. Uchwalona pod koniec września ustawa pozwala starać się firmom o rekompensatę w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z prowadzonej działalności na terenie objętym stanem wyjątkowy, a podstawą do wyliczeń są czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r.

Rekompensaty będą wypłacane w terminie do 30 dni od dnia doręczenia decyzji wojewody danemu wnioskodawcy. Nie wiadomo jaka jest łączna kwota przyznanych dotąd rekompensat, ale urząd wojewódzki poinformował, że największa przyznana dotychczas wynosi ponad 313 tys. zł.

Stan wyjątkowy na granicy polsko-białoruskiej obowiązuje od 2 września. Objęte są nim 183 miejscowości w pasie o szerokości 3 km od granicy z Białorusią w części województw podlaskiego i lubelskiego. Początkowo był wprowadzony na 30 dni, a potem, na początku października, przedłużony o kolejnych 60.

Źródło: PAP

Poprzedni artykuł279 firm z branży gastronomicznej pozwało Skarb Państwa na 211 mln zł
Następny artykułChiny przechodzą na cyfrową walutę