W 2022 r. Ukraińcy na potęgę zakładają w Polsce nowe firmy – wynika z danych zebranych przez firmę analityczną InfoCredit.

Obsahovka/Pixabay

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przypomniał, że do końca 2021 r. w Polsce zarejestrowanych było 7117 działalności gospodarczych prowadzonych przez Ukraińców, podczas gdy od początku 2022 r. do września obywatele ukraińscy złożyli już 9374 wniosków o założenie działalności.

„Bliskość do pozostawionego domu z pewnością ma znaczenie w osadzaniu się na terenie Polski, a realizacja zawodowa znajduje przełożenie nie tylko w pracy na etacie, ale też w nowo otwieranych działalnościach” – zauważa ZPP. „Z pewnością motywujące dla Ukraińców jest zniesienie barier w zatrudnieniu, gdyż obecnie nie trzeba żadnych zezwoleń. Jest tylko procedura powiadomienia powiatowego urzędu pracy, że dana osoba jest zatrudniona. Do sierpnia niemal 390 tys. osób z Ukrainy zostało zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury. Do połowy wakacji ponad 770 tys. Ukraińców było legalnie zatrudnionych w naszym kraju”.

Najwięcej działalności gospodarczych należących do Ukraińców według Polskiej Klasyfikacji Działalności dotyczy branży fryzjerskiej i kosmetycznej, bo jest to aż 1131 firm. Kolejne miejsce to działalność związana z oprogramowaniem (1093 firm), następne są roboty budowlano-wykończeniowe (605 firm) i roboty budowlane (449 firm).

Najczęściej Ukraińcy zakładali działalność na Mazowszu (2262), w województwie dolnośląskim (1473) i małopolskim (1285). Jeśli chodzi o miasta, to przoduje Warszawa (1764), która wyprzedziła Kraków (1042) oraz Wrocław (1040). To jedyne miasta, które przekroczyły tysiąc firm. Czwarty Gdańsk to 434 działalności założonych przez Ukraińców.

„Działalność gospodarcza, mimo coraz większych obciążeń i ciągłych zmian w przepisach podatkowych, nadal jest najprostszą formą biznesu. Z nadanym numerem PESEL, przy pomocy wolontariuszy i wsparciu urzędników, jest to do załatwienia praktycznie od ręki. Współpraca polskiego i ukraińskiego biznesu przy odbudowie kraju naszych sąsiadów to jeszcze temat przyszłości. Dziś nasi goście próbują się odnaleźć w naszym kraju, także biznesowo, bo chcą być niezależni” – podsumował ZPP.

Poprzedni artykułForum Ekonomiczne – Rozmowa z Piotrem Sabatem z PKN Orlen
Następny artykułMasz wysoki rachunek i jesteś niezadowolony? Jesteś ruską onucą albo neonazistą!