Inwestycja Google na blisko 2,7 miliarda złotych to największa pojedyncza transakcja biurowa w historii polskiego rynku. W biurowcu zlokalizowanym w Warszawie przy rondzie Daszyńskiego ma powstać docelowo 2500 miejsc pracy, głównie dla specjalistów z branży IT. – To pokazuje, że Polska jest nie tylko atrakcyjnym rynkiem dla zagranicznych inwestorów, lecz również staje się jednym z ważniejszych europejskich centrów rozwoju technologii – uważa minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

Fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nowak spotkał się w siedzibie Google z amerykańskim ambasadorem Markiem Brzezinskim. Tematem rozmowy były amerykańskie inwestycje w Polsce, pozycja polskiej gospodarki oraz pomoc dla Ukrainy ogarniętej wojną.

Wracając do inwestycji Google, amerykański gigant informatyczny zdecydował o zakupie kompleksu dwóch biurowców The Warsaw HUB na swoją siedzibę. W ten sposób placówka w polskiej stolicy stała się największym biurem rozwijającym technologie chmury obliczeniowej Google w Europie. Zakup biurowców to także największa inwestycja Google w Polsce.

– Cieszy mnie, że dzięki takim inwestycjom jak Google, Polska ma swój udział w rozwoju globalnych rozwiązań chmurowych, które wspierają praktycznie wszystkie gałęzie nowoczesnej gospodarki – skomentował minister Nowak. Podkreślił, że inwestycja Google to wyraz zaufania dla polskiej gospodarki i jej stabilności.

– To nie jest inwestycja finansowa, gdzie jednym kliknięciem można za 3 miliardy złotych kupić aktywa i następnego dnia sprzedać. To inwestycje realne, inwestycje w firmy, inwestycje w budynki, w infrastrukturę. Jest to pokazanie dowodu, że perspektywy na najbliższe 5, 10, 15 lat dla danej gospodarki są bardzo dobre – dodał szef resortu rozwoju. I podkreślił: – Nie ma bezpieczeństwa bez solidnej gospodarki. Kraj, który ma solidną i szybką rozwijającą się gospodarkę, to kraj bezpieczny.

Transakcja zakupu biurowców w The Warsaw HUB to kontynuacja inwestycji Google w Polsce. Do tej pory firma była głównym najemcą budynku mieszczącego się przy Placu Daszyńskiego na warszawskiej Woli. W 2021 r. Google wynajął kilkanaście pięter w jednym z wieżowców kompleksu the Warsaw HUB o powierzchni ponad 20 tys. mkw. Teraz firma podjęła decyzję o zakupie budynków kompleksu (dwóch 130-metrowych biurowców) i dalszym rozwoju centrum.

„Dziś wzmacniamy nasze zaangażowanie w Polsce, inwestując blisko 2,7 mld zł w zakup i dalszy rozwój kompleksu biurowego The Warsaw HUB, w samym sercu stolicy. Już w zeszłym roku ulokowaliśmy i otworzyliśmy w tym budynku nasze nowe biuro – tworząc miejsce pracy zespołów odpowiadających za rozwój najbardziej zaawansowanych rozwiązań Google Cloud, z których korzystają nasi klienci na całym świecie” – napisała w oświadczeniu dyrektor Google Polska Magdalena Kotlarczyk.

Poprzedni artykułPierwszą ofiarą wojny zawsze jest prawda
Następny artykułKiedy benzyna przekroczy 8 zł za litr?