fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaInwestycjeRekordowa inwestycja Google w Warszawie

Rekordowa inwestycja Google w Warszawie

Inwestycja Google na blisko 2,7 miliarda złotych to największa pojedyncza transakcja biurowa w historii polskiego rynku. W biurowcu zlokalizowanym w Warszawie przy rondzie Daszyńskiego ma powstać docelowo 2500 miejsc pracy, głównie dla specjalistów z branży IT. – To pokazuje, że Polska jest nie tylko atrakcyjnym rynkiem dla zagranicznych inwestorów, lecz również staje się jednym z ważniejszych europejskich centrów rozwoju technologii – uważa minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

Nowak spotkał się w siedzibie Google z amerykańskim ambasadorem Markiem Brzezinskim. Tematem rozmowy były amerykańskie inwestycje w Polsce, pozycja polskiej gospodarki oraz pomoc dla Ukrainy ogarniętej wojną.

Wracając do inwestycji Google, amerykański gigant informatyczny zdecydował o zakupie kompleksu dwóch biurowców The Warsaw HUB na swoją siedzibę. W ten sposób placówka w polskiej stolicy stała się największym biurem rozwijającym technologie chmury obliczeniowej Google w Europie. Zakup biurowców to także największa inwestycja Google w Polsce.

– Cieszy mnie, że dzięki takim inwestycjom jak Google, Polska ma swój udział w rozwoju globalnych rozwiązań chmurowych, które wspierają praktycznie wszystkie gałęzie nowoczesnej gospodarki – skomentował minister Nowak. Podkreślił, że inwestycja Google to wyraz zaufania dla polskiej gospodarki i jej stabilności.

– To nie jest inwestycja finansowa, gdzie jednym kliknięciem można za 3 miliardy złotych kupić aktywa i następnego dnia sprzedać. To inwestycje realne, inwestycje w firmy, inwestycje w budynki, w infrastrukturę. Jest to pokazanie dowodu, że perspektywy na najbliższe 5, 10, 15 lat dla danej gospodarki są bardzo dobre – dodał szef resortu rozwoju. I podkreślił: – Nie ma bezpieczeństwa bez solidnej gospodarki. Kraj, który ma solidną i szybką rozwijającą się gospodarkę, to kraj bezpieczny.

Transakcja zakupu biurowców w The Warsaw HUB to kontynuacja inwestycji Google w Polsce. Do tej pory firma była głównym najemcą budynku mieszczącego się przy Placu Daszyńskiego na warszawskiej Woli. W 2021 r. Google wynajął kilkanaście pięter w jednym z wieżowców kompleksu the Warsaw HUB o powierzchni ponad 20 tys. mkw. Teraz firma podjęła decyzję o zakupie budynków kompleksu (dwóch 130-metrowych biurowców) i dalszym rozwoju centrum.

„Dziś wzmacniamy nasze zaangażowanie w Polsce, inwestując blisko 2,7 mld zł w zakup i dalszy rozwój kompleksu biurowego The Warsaw HUB, w samym sercu stolicy. Już w zeszłym roku ulokowaliśmy i otworzyliśmy w tym budynku nasze nowe biuro – tworząc miejsce pracy zespołów odpowiadających za rozwój najbardziej zaawansowanych rozwiązań Google Cloud, z których korzystają nasi klienci na całym świecie” – napisała w oświadczeniu dyrektor Google Polska Magdalena Kotlarczyk.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA