Za ponad 6,1 mld zł Mercedes zbuduje w Jaworze na Dolnym Śląsku nową fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych – ustalił dziennik.pl.

Będzie to pierwsza w historii Polski fabryka aut Mercedesa. Koncern postawi zakład produkujący duże zamknięte furgony zbudowane w oparciu o zupełnie nową platformę VAN.EA.

– Decyzja o wyborze Jawora to kolejny kamień milowy na drodze do elektromobilności. Ponadto musimy dostosować nie tylko nasze produkty, ale także cały łańcuch wartości – od zakupów przez produkcję i logistykę po sprzedaż – do wymogów przyszłości. Dlatego inwestujemy w całkowicie elektryczną platformę VAN.EA, a tym samym w transformację, mającą nam zapewnić pozycję lidera na rynku aut elektrycznych. Tym samym zabezpieczamy też długoterminowe perspektywy istniejących zakładów Mercedesa w Europie powiedział Mathias Geisen, szef Mercedes-Benz Vans.

Zakład powstanie naprzeciwko już istniejącej fabryki silników i akumulatorów Mercedesa na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, dzięki czemu uzyska ulgi podatkowe. Zostanie zbudowany w latach 2023-2027. W fabryce ma znaleźć zatrudnienie ok. 2,5 tys. osób.

Również na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, ale w Skarbimierzu na Opolszczyźnie południowokoreańska firma ANP Enertech, gigant w branży akumulatorów, zainwestuje 148 mln zł. Polska Agencja Inwestycji i Handlu poinformowała, że w zakładzie będą produkowane wtórne środki przewodzące do „baterii” litowo-jonowych do samochodów elektrycznych. W fabryce ma znaleźć zatrudnienie ok. 100 pracowników.

Poprzedni artykułKary za fałszywe opinie w internecie
Następny artykułZa każdy wyrok Trybunału Konstytucyjnego odpowiadamy my, a nie politycy uchwalający ustawy