fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaInwestycjeRekordowa wartość inwestycji zagranicznych w Polsce

Rekordowa wartość inwestycji zagranicznych w Polsce

Jak wynika z danych Konferencji Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju UNCTAD, w 2021 r. wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce była rekordowa i wyniosła 24,82 mld USD.

W 2020 r. wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce wyniosła 13,83 mld USD. Oznacza to, że inwestycje te zwiększyły się o 80 proc. rok do roku.

Jak informuje serwis 300gospodarka.pl, Polska była też liderem przyciągania zagranicznych inwestycji wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Rumunia, która według danych UNCTAD znalazła się na drugim miejscu, pozyskała BIZ o wartości 8,61 mld USD.

Z danych wynika, że wbrew temu, co opowiadają euroentuzjaści, euro nie jest czynnikiem specjalnie przyciągającym kapitał. A może nawet ma na to wpływ negatywny. Otóż w 2021 r. w Polsce wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych była ponad 400 (!) razy wyższa niż na Słowacji, gdzie walutą jest przecież euro. Nawet jeśli by skorygować to o wielkość obu gospodarek, to i tak różnica jest kilkudziesięciokrotna.

Mało tego, okazuje się, że Polska znalazła się na 17. miejscu na świecie pod względem wielkości napływów bezpośrednich inwestycji zagranicznych, jednak bardzo daleko nam do ścisłej światowej czołówki. Światowym liderem pod tym względem są Stany Zjednoczone (367 mld USD). Kolejne miejsca zajmują: Chiny (181 mld USD), Hongkong (141 mld USD) i Singapur (99 mld USD). Daleko w tyle są kraje Unii Europejskiej. Najwyżej w rankingu wśród członków UE plasują się Niemcy z 31 mld USD, uzyskując dopiero  11. pozycję. W pierwszej dwudziestce znajdują się jedynie cztery państwa Wspólnoty (poza Niemcami i Polską jeszcze Szwecja – 14. pozycja i Belgia – 15. miejsce).

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA