fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaRekordowe ceny energii elektrycznej. Czeka nas kolejne podwojenie stawki?

Rekordowe ceny energii elektrycznej. Czeka nas kolejne podwojenie stawki?

Ceny energii elektrycznej w kontraktach na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie przebiły 1000 zł/MWh. To o 160 proc. więcej, niż wynosiła średnia cena w całym 2021 r. Średni poziom ceny tego kontraktu od początku roku to 701 zł/MWh, podczas gdy średnia za cały 2021 r. w kontraktach rocznych wynosiła 384 zł/MWh.

Jak oceniają analitycy biura maklerskiego Pekao, jeśli taki poziom utrzymałby się w kolejnej części roku, ceny energii w taryfie G w 2023 r. powinny wzrosnąć o ok. 70 proc.

Przyczyn tego stanu rzeczy można wymienić kilka. Przede wszystkim wojna na Ukrainie, która wywindowała ceny węgla. Na dodatek w ramach embarga na Rosję polski rząd zdecydował o zaprzestaniu importu węgla z tego kierunku. Sama Unia Europejska też wprowadza od sierpnia zakaz importu rosyjskiego węgla. Problem polega na tym, że nie będzie skąd uzupełnić brakujących milionów ton tego surowca.

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla szacuje, że deficyt węgla w kraju wyniesie 11 mln ton. Około 6 mln ton zabraknie w energetyce, a 5 mln w sektorze komunalno-bytowym. Krajowi producenci węgla już negocjują nowe ceny z największymi odbiorcami, proponując zdecydowanie wyższe stawki – podaje Interia.

Na dodatek również ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla są na bardzo wysokim poziomie. W ciągu ostatniego miesiąca wzrosły z ok. 70 do ok. 90 euro/t.

W rezultacie musimy się przygotować na to, że energia elektryczna, ale także ogrzewanie będzie dużo droższe. Zdaniem analityków cena prądu dla gospodarstw domowych w 2023 r. może się nawet podwoić.

– Jeśli faktycznie ceny polskiego węgla wyraźnie wzrosną, a w Rosji nie dojdzie do przewrotu politycznego, to uważam, że wysokie ceny węgla i energii mogą utrzymywać się na bardzo wysokich poziomach nawet przez kilka lat. Przy tak wysokich cenach na rynku hurtowym, cena za energię elektryczną, która jest jedną ze składowych całego rachunku za prąd, mogłaby hipotetycznie wzrosnąć o blisko 100 proc. w przyszłym roku. Oczywiście miałoby to bezpośrednie przełożenie na przemysł, podczas gdy o finalnych cenach dla odbiorców indywidualnych decyduje regulator – mówi Paweł Puchalski, analityk Santander BM.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA