W związku z rekordowymi cenami gazu ziemnego, głównego surowca wykorzystywanego przy produkcji w Grupie Azoty SA z siedzibą w Tarnowie, spółka, która jest największym producentem nawozów w Polsce i drugim w UE, podjęła decyzję o czasowym zatrzymaniu instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6.

Jednocześnie w oświadczeniu medialnym Grupa Azoty poinformowała, że spółka kontynuuje produkcję katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz kwasu azotowego stężonego. W trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe, w tym planowany wcześniej, główny remont instalacji Poliamidów.

Dotychczas Grupa Azoty utrzymywała produkcję na maksymalnych możliwych mocach, nawet w obliczu znaczących ograniczeń lub całkowitego wstrzymywania produkcji przez największych europejskich producentów. Natomiast w celu utrzymania bezpieczeństwa procesowego instalacji produkcyjnych oraz realizacji zobowiązań dla odbiorców zewnętrznych w zakresie dostaw energii elektrycznej, energii cieplnej i wody pitnej prace będą kontynuować: elektrociepłownia, stacja uzdatniania wody pitnej oraz oczyszczalnie ścieków.

W wyniku wojny na Ukrainie i sankcji przeciwko Rosji, od 24 lutego 2022 r. na europejskich giełdach notowane są nadzwyczajne, historycznie wysokie ceny gazu ziemnego. Notowania gazu wzrosły z 72 EUR/MWh 22 lutego 2022 r. do 276 EUR/MWh 22 sierpnia 2022 r. Według serwisu bankier.pl, 22 sierpnia na giełdach ceny gazu ziemnego nadal rosły, osiągając historyczne szczyty. W ciągu dnia benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie były wyceniane wyżej o 18 proc. – po rekordowe 292,5 EUR/MWh.

Grupa Azoty podkreśla, że obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od spółki i nie była możliwa do przewidzenia. Spółka stale monitoruje poziom cen wszystkich surowców oraz rentowność procesów produkcyjnych i na tej podstawie będzie podejmowała dalsze decyzje biznesowe.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni mocno obniżył się również kurs akcji Grupy Azoty (Skarb Państwa ma w spółce 33 proc. akcji) – z ponad 44 zł do ok. 36 zł. Oznacza to spadek o ponad 18 proc.

Poprzedni artykułKiedy średnia płaca wzrośnie do 10 000 złotych?
Następny artykułRozwój, nowoczesność, przyszłość – czas na IX Polski Kongres Przedsiębiorczości