fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseRekordowe długi na świecie

Rekordowe długi na świecie

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że świat osiągnął rekordowe zadłużenie na poziomie 226 bln dolarów.

W 2020 r. globalny dług wzrósł o 28 proc., osiągając 256 proc. PKB. To rekordowy przyrost zadłużenia w skali jednego roku od zakończenia II wojny światowej. Publiczne zadłuzenie stanowi dzisiaj aż 40 proc. globalnych zaległości i jest to najwyższy odsetek od połowy lat sześćdziesiątych XX w.
„Wzrost zadłużenia jest szczególnie zauważalny w rozwiniętych gospodarkach, gdzie globalny dług wzrósł z ok. 70 proc. PKB w 2007 r. do 124 proc. PKB w 2020 r. Z drugiej strony w tym samym okresie prywatne zadłużenie rosło w umiarkowanym tempie ze 164 proc. do 178 proc. PKB” – napisano w komunikacie MFW.

Fundusz wyjaśnił, że duży wzrost zadłużenia był uzasadniony chęcią władz do ochrony społeczeństwa, zabezpieczenia rynku pracy i uniknięcia fali bankructw. Według analityków Funduszu przy innym podejściu ze strony rządów ekonomiczne i społeczne konsekwencje byłyby katastrofalne.
„Z drugiej strony rosnący dług zwiększa kruchość gospodarki, szczególnie w przypadku zacieśniania warunków fiskalnych. Wysoki poziom zadłużenia w większości przypadków ogranicza możliwości rządów do wspierania wzrostu i zdolności inwestycyjne sektora prywatnego w średnim terminie” – napisano w komunikacie MFW.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA