fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjeRekordowe dochody zagranicznych inwestorów w Polsce

Rekordowe dochody zagranicznych inwestorów w Polsce

Dochody zagranicznych inwestorów z tytułu dokonanych w Polsce inwestycji bezpośrednich w 2022 r. osiągnęły historycznie największą wartość i wyniosły ponad 128,9 mld zł.

Dla porównania, w 2018 r. dochody z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wyniosły niecałe 84,8 mld zł. Z raportu NBP pt. „Zagraniczne inwestycje bezpośrednie w Polsce w 2022 roku” wynika, że najwyższe dochody z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce przypadały na inwestorów z Holandii (31,9 mld zł), Niemiec (23,9 mld zł), Luksemburga (17,1 mld zł) i Francji (10,1 mld zł).

Wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych

Na koniec 2022 r. zobowiązania netto Polski z tytułu zagranicznych inwestycji
bezpośrednich wynosiły 1179,8 mld zł (w 2018 r. było to niecałe 863 mld zł). Autorzy raportu NBP zauważają, że „struktura geograficzna inwestorów bezpośrednich wskazuje na istotny udział inwestycji z krajów, w których są zarejestrowane podmioty specjalnego przeznaczenia”: Holandia – 226,6 mld zł i Luksemburg – 166,7 mld zł. W czołówce inwestorów bezpośrednich utrzymują się również kraje inwestujące bez pośredników, takie jak Niemcy (199,7 mld zł) i Francja (94,2 mld zł).

Najniższy poziom reinwestycji

Największe kwoty zobowiązań z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich
w Polsce przypadały na podmioty z obszaru przetwórstwa przemysłowego, handlu hurtowego i detalicznego, działalności finansowej i ubezpieczeniowej oraz działalności związanej z obsługą rynku nieruchomości.

W raporcie czytamy też, że w 2022 r. napływ kapitału netto z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich wyniósł 140,3 mld zł. Złożyły się na to: reinwestycje zysków w wysokości 75,8 mld zł (był to najwyższy w historii poziom), napływ kapitału z tytułu instrumentów dłużnych w wysokości 35,7 mld zł oraz napływ kapitału z tytułu akcji i innych form udziałów kapitałowych w kwocie 28,8 mld zł.

Źródło: NBP.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA