fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaInwestycjeRekordowe inwestycje EBOiR w Polsce

Rekordowe inwestycje EBOiR w Polsce

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju pobił w tym roku rekord inwestycji w Polsce, przekraczając kwotę miliarda euro. EBOiR liczy na jeszcze lepszy wynik w przyszłym roku.

W 2023 r. EBOiR zainwestował w Polsce aż 1,2 mld euro – poinformowała Elisabetta Falcetti, dyrektorka regionalna EBOiR na Polskę i kraje bałtyckie. To o ponad 200 mln euro więcej niż w 2022 r., kiedy inwestycje EBOiR w naszym kraju nie przekroczyły miliarda euro.

Plany EBOiR na 2024 r. to zachęcanie nowego rządu w Polsce do ambitnego celu OZE i przyspieszenie kroków w celu odejścia od węgla, które zgodnie z planem ma nastąpić w 2050 r. Elisabetta Falcetti wyjaśniła, że finansowanie z EBOiR jest rozłożone równomiernie na trzy główne rodzaje działalności, czyli instytucje finansowe, zrównoważona energia i kategoria przemysł, handel i agrobiznes. W 2023 r. 100 proc. wsparcia trafiło do sektora prywatnego, a trzy czwarte całkowitych inwestycji przypadło na zielone finanse. Głównym celem inwestycji EBOiR są stosunkowo dojrzałe i sprawdzone technologie, starając się ograniczać ryzyko.

Jesteśmy oczywiście wielkimi zwolennikami finansowania OZE w Polsce – będziemy na przykład (…) częścią konsorcjum finansującego projekt morskiej energetyki wiatrowej Baltic Power, ale także zainwestowaliśmy w prywatnych deweloperów OZE, w tym takich o zasięgu regionalnym wykraczającym poza Polskę i obejmującym m.in. kraje bałtyckie i Rumunię

– powiedziała dyrektorka EBOiR.

Wśród inwestycji wymienionych przez szefową EBOiR znalazło się wsparcie dla polskiej firmy Elemental Holding, która przoduje w recyklingu metali odzyskanych ze zużytych baterii lub lodówek. Poza tym w październiku bank zawarł trójstronną umowę z deweloperem PV R.Power i 3S Ra Holdings, akcjonariuszem mniejszościowym R.Power, w związku z planowaną inwestycją do 75 mln euro w zamian za 30 proc. udziałów w 3S Ra Holdings.

Jeśli chodzi o możliwe inwestycje banku, to Elisabetta Falcetti wymieniła zieloną gospodarkę; dekarbonizację niektórych sektorów, w których trudno ograniczać emisje, elektryfikację transportu; innowacje i cyfryzację, w tym fintechy, e-commerce, cyfryzację w korporacjach, cyberbezpieczeństwo i hi-tech w farmacji. Dodatkowym impulsem dla większego zaangażowanie EBOiR w Polsce może być odblokowanie środków z KPO, bo wówczas może pojawić się szansa na współfinansowanie i uzupełnienie istniejących funduszy UE.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA