W 2023 r. EBOiR zainwestował w Polsce aż 1,2 mld euro – poinformowała Elisabetta Falcetti, dyrektorka regionalna EBOiR na Polskę i kraje bałtyckie. To o ponad 200 mln euro więcej niż w 2022 r., kiedy inwestycje EBOiR w naszym kraju nie przekroczyły miliarda euro.
Plany EBOiR na 2024 r. to zachęcanie nowego rządu w Polsce do ambitnego celu OZE i przyspieszenie kroków w celu odejścia od węgla, które zgodnie z planem ma nastąpić w 2050 r. Elisabetta Falcetti wyjaśniła, że finansowanie z EBOiR jest rozłożone równomiernie na trzy główne rodzaje działalności, czyli instytucje finansowe, zrównoważona energia i kategoria przemysł, handel i agrobiznes. W 2023 r. 100 proc. wsparcia trafiło do sektora prywatnego, a trzy czwarte całkowitych inwestycji przypadło na zielone finanse. Głównym celem inwestycji EBOiR są stosunkowo dojrzałe i sprawdzone technologie, starając się ograniczać ryzyko.
Jesteśmy oczywiście wielkimi zwolennikami finansowania OZE w Polsce – będziemy na przykład (…) częścią konsorcjum finansującego projekt morskiej energetyki wiatrowej Baltic Power, ale także zainwestowaliśmy w prywatnych deweloperów OZE, w tym takich o zasięgu regionalnym wykraczającym poza Polskę i obejmującym m.in. kraje bałtyckie i Rumunię
– powiedziała dyrektorka EBOiR.
Wśród inwestycji wymienionych przez szefową EBOiR znalazło się wsparcie dla polskiej firmy Elemental Holding, która przoduje w recyklingu metali odzyskanych ze zużytych baterii lub lodówek. Poza tym w październiku bank zawarł trójstronną umowę z deweloperem PV R.Power i 3S Ra Holdings, akcjonariuszem mniejszościowym R.Power, w związku z planowaną inwestycją do 75 mln euro w zamian za 30 proc. udziałów w 3S Ra Holdings.
Jeśli chodzi o możliwe inwestycje banku, to Elisabetta Falcetti wymieniła zieloną gospodarkę; dekarbonizację niektórych sektorów, w których trudno ograniczać emisje, elektryfikację transportu; innowacje i cyfryzację, w tym fintechy, e-commerce, cyfryzację w korporacjach, cyberbezpieczeństwo i hi-tech w farmacji. Dodatkowym impulsem dla większego zaangażowanie EBOiR w Polsce może być odblokowanie środków z KPO, bo wówczas może pojawić się szansa na współfinansowanie i uzupełnienie istniejących funduszy UE.