fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaSportRekordowe przychody w polskiej piłce

Rekordowe przychody w polskiej piłce

W sezonie 2020/2021 kluby polskiej Ekstraklasy piłkarskiej wypracowały ponad 627 mln zł przychodów. To rekord.

Raport „Piłkarska liga finansowa” opracowany przez firmę doradczą Deloitte mówi, że to o 54,8 mln zł, czyli niemal 10 proc. więcej niż sezon wcześniej. To już dziesiąty rok z rzędu, gdy największe przychody – 119,1 mln zł – odnotowała Legia Warszawa. Drugi był Lech Poznań z 74,4 mln zł, a trzecia Lechia Gdańsk z 44,5 mln zł.

Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku uwzględnienia przychodów transferowych, pierwsze miejsce zajmuje Lech Poznań ze 157,3 mln zł, a Legia – ze 143,2 mln zł – jest dopiero druga.
„Przychody transferowe z roku na rok stają się coraz bardziej istotnym źródłem finansowania polskich klubów. W sezonie 2020/2021 kluby Ekstraklasy zaksięgowały aż 206 mln zł przychodów z tytułu transferów wychodzących. Jest to najwyższy wynik w historii raportu. Nie zostały one wliczone do wartości przychodów, ponieważ środki przeznaczane na transfery nie budują globalnej wartości piłki nożnej” – wyjaśnia Deloitte.

Deloitte wskazuje, że w przyszłości istotnym czynnikiem wpływającym na poprawę finansów polskich klubów powinien być udział w europejskich pucharach, choć do nich oczywiście trzeba się najpierw zakwalifikować. Swoje znaczenie będą miały natomiast pieniądze praw do transmisji meczów Ekstraklasy, które są na historycznie wysokim poziomie i jest to stałe źródło finansowania polskich klubów.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Iga Świątek kroczy od rekordu do rekordu. Czas na kolejne – w Wielkim Szlemie

W miniony weekend Iga Świątek sięgnęła po swój 20. tytuł WTA. W finale turnieju w Madrycie pokonała wiceliderkę rankingu Arynę Sabalenkę. Na tę chwilę Polka wydaje się nie do zatrzymania. Pytanie, czy to wystarczy do triumfu w wielkoszlemowych turniejach w tym roku. Najbliższy, czyli Roland Garros, rozpoczyna się już 26 maja…
4 MIN CZYTANIA

Real Madryt zanotował królewskie przychody

Real Madryt pierwszy raz od pięciu lat znalazł się na czele zestawienia klubów piłkarskich świata, które uwzględnia największe przychody generowane przez poszczególne drużyny.
2 MIN CZYTANIA

Niemiecki klub pozbawiony rosyjskich pieniędzy stacza się w przepaść

Jeden z najbardziej utytułowanych niemieckich klubów piłkarskich Schalke 04 latami otrzymywał miliony euro od Gazpromu. Teraz grozi mu spadek do trzeciej ligi.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA