fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatRekordowe wartości wymiany handlowej między Chinami a Rosją

Rekordowe wartości wymiany handlowej między Chinami a Rosją

Wartość handlu między Chinami a Rosją bije obecnie rekordy i jest na poziomie najwyższym od czasu rozpoczęcia inwazji Władimira Putina na Ukrainę.

Prawie 21 miliardów dolarów wyniosła wartość dóbr i usług, które zostały wymienione w czerwcu między Federacją Rosyjską a Chińską Republiką Ludową. Kilka miesięcy temu Władimir Putin zapowiadał, że niebawem zostanie osiągnięty wynik 200 miliardów dolarów rocznie.

Chiny handlują z Rosją na potęgę, a będą jeszcze więcej

Wartość eksportu z Rosji do Chin wzrosła w tym miesiącu o 15,7 proc, a z Państwa Środka do Rosji aż o 90,9 proc.

Federacja Rosyjska jest już największym dostawcą ropy naftowej do Chin (wyprzedziła w tym zestawieniu Arabię Saudyjską).

Jednocześnie rosyjski rynek stał się największym dla chińskich producentów samochodów. Do żadnego innego państwa nie sprzedali więcej pojazdów w pierwszych pięciu miesiącach obecnego roku.

Chińskie samochody podbijają Rosję

Między styczniem a majem do Rosji trafiło 287 tysięcy aut z Państwa Środka. Dla porównania – w całym 2022 roku było to 162 tysiące pojazdów. Chodzi tu o samochody głównie takich marek jak Chery Automobile Co. (szczególnie popularnym modelem jest Tiggo 7 pro), Zhejiang Geely Holding Group Co. (Rosjanie upodobali sobie model Coolray tej firmy) i Great Wall Motor Co., który jest producentem Havala.

Ukraina niektórych z chińskich producentów samochodów uznaje za „sponsorów wojny”.

bloomberglinea.com, businessinsider

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA