fbpx
niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaKrajRekordowe wsparcie dla polskich OPP

Rekordowe wsparcie dla polskich OPP

W 2023 roku polscy podatnicy przekazali organizacjom pożytku publicznego rekordową kwotę w wysokości przeszło 1,5 miliarda złotych.

Najnowsze dane Ministerstwa Finansów ukazują, że w 2023 roku na konta organizacji pożytku publicznego w naszym kraju trafiło 1,53 mld złotych z tytułu odpisu 1,5-proc. podatku dochodowego za rok ubiegły. To rekordowy wynik, który jest wyższy o 416 mln złotych od ubiegłorocznego, mimo że w wyniku Polskiego Ładu zmniejszyła się liczba darczyńców.

W sumie 1,5 proc. przekazało 12,7 mln podatników, czyli o 3,2 mln mniej niż w 2022 roku.

Dzięki reformie Niskie Podatki część podatników przestała w ogóle płacić PIT, więc nie miała możliwości dokonania odpisu na OPP. Zadbaliśmy jednak o dobro organizacji, które teraz otrzymują 1,5 proc. podatku zamiast 1 proc. Podatek przestali płacić ci, którzy zarabiają stosunkowo niewiele, więc ich odpisy na OPP nie były wysokie. Jednocześnie wysokość odpisu wzrosła o połowę. W efekcie organizacje w tym roku otrzymały rekordową sumę

– powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Resort finansów wskazał, że w tym roku najniższa przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,2 złotego, a przeciętna – 121 złotych. Najwięcej datków, bo ponad 288 mln złotych, trafiło na rzecz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Kolejne miejsca zajęły Fundacja Siepomaga (93,5 mln złotych) oraz Fundacja Avalon (niemal 80 mln złotych).

W ostatnich latach kwoty z tytułu odpisu na OPP rosną, a od 2016 roku, kiedy łączna kwota datków wyniosła 619 mln złotych, wzrosły prawie 2,5 krotnie.

Źródło: MF
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA