fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaRekordowe wydobycie węgla

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.

Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej światowy popyt na węgiel w 2023 r. wzrósł o 1,4 proc., przekraczając po raz pierwszy poziom 8,5 mld ton.

Chiny, Indie, Indonezja, Wietnam i Filipiny razem odpowiadają za ponad 70 proc. światowego zapotrzebowania na węgiel. Ogromny wzrost zapotrzebowania na węgiel w tych krajach zrównoważył z nawiązką spadki w Europie, USA, Kanadzie, Korei Południowej, Japonii i Australii – czytamy na stronach Polskiej Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla.

Utrata bezpieczeństwa energetycznego

Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje co prawda, że globalne zapotrzebowanie na węgiel prawdopodobnie spadnie do 2026 r., ale ostatnie słowo w tej kwestii należeć będzie do Chin. W przypadku mniejszej produkcji energii przez elektrownie wodne możliwe są dalsze wzrosty zapotrzebowania na to paliwo.

W 2023 r. w Polsce 63 proc. energii elektrycznej pochodziło w węgla, około 10 proc. z gazu ziemnego, a 27 proc. ze źródeł odnawialnych. Jednak jeszcze przez 25-30 lat będziemy potrzebować węgla do produkcji energii, co przy obecnym szybkim tempie likwidacji kopalń, do czego zmusza nas unijna polityka energetyczno-klimatyczna, będzie powodować konieczność coraz większego importu węgla do Polski. To z kolei bezpośrednio przełoży się na nasze bezpieczeństwo energetyczne, a raczej na jego brak.

Zalety węgla

Dlaczego tak nienawidzony w Brukseli węgiel jest doskonałym surowcem energetycznym? Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla tłumaczy, że „jest tani, niezawodny i łatwy do przechowywania przez nieokreślony czas, a technologie zastępcze nie mają obecnie szans na jego zastąpienie, bo wciąż zawodzą i to najczęściej w tych najbardziej krytycznych momentach”.

Źródło: pigsw.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA