fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjeRekordowe wyniki inwestycyjne polskich firm

Rekordowe wyniki inwestycyjne polskich firm

W 2022 roku polskie przedsiębiorstwa zanotowały rekordowe wyniki finansowe, jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne – poinformował Narodowy Bank Polski.

W 2022 roku dochody z inwestycji polskich inwestorów bezpośrednich za granicą osiągnęły poziom 29,2 mld zł. To rekordowy wynik, mimo że polskie przedsiębiorstwa wycofały olbrzymi kapitał z Federacji Rosyjskiej.

W notatce NBP wyjaśniono, że na dochody polskich inwestorów zagranicznych wpłynęły głównie reinwestowane zyski w wysokości 25,1 mld zł, zaś zadeklarowane dywidendy wyniosły 3,2 mld zł. Z kolei dochody z tytułu dłużnych instrumentów finansowych (odsetek) zamknęły się w kwocie 0,9 mld zł.

Największe transakcje polskich rezydentów z tytułu inwestycji bezpośrednich za granicą miały miejsce w Republice Czeskiej (4,0 mld zł), Niemczech (1,8 mld zł) oraz na Węgrzech i w Luksemburgu (po 1,7 mld zł)

– wskazano w informacji prasowej.

Jeśli chodzi o Rosję i obecność polskich inwestycji bezpośrednich, to wycofano stamtąd aż 1,3 mld zł. To skutek wychodzenia polskich przedsiębiorców z Rosji ze względu na sankcje ekonomiczne i polityczne nałożone na Moskwę za napaść na Ukrainę.

W 2022 roku polskie inwestycje bezpośrednie dotyczyły przede wszystkim zagranicznych podmiotów bezpośredniego inwestowania, związanych z górnictwem i wydobywaniem i wyniosły one aż 16,8 mld zł. Drugie w tym zestawieniu przetwórstwo przemysłowe wiązane jest z kwotą 4,1 mld zł inwestycji, a działalność finansowa i ubezpieczeniowa to 1,9 mld zł.

Dla porównania – dochody zagranicznych inwestorów bezpośrednich w Polsce w 2022 roku wyniosły aż 128,9 mld zł, czyli były wyższe prawie o 100 mld zł od wyniku polskich inwestorów za granicą.

Źródło: NBP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

Rośnie aktywność inwestycyjna polskich firm

Listopad to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym odnotowano w Polsce wzrost aktywności inwestycyjnych przedsiębiorstw.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA