fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesRekordowe zbiory zbóż w Polsce?

Rekordowe zbiory zbóż w Polsce?

Istnieje duża szansa na to, że rok 2022 będzie rekordowy pod względem zbiorów zbóż w Polsce.

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że w 2022 r. zbiory zbóż ogółem (łącznie z kukurydzą) mogą osiągnąć niemal 36 mln ton, czyli o 4 proc. więcej niż przed rokiem. Byłby to też rekordowy wynik w ogóle w historii polskich pomiarów.

W 2022 r. szacunkowe zbiory zbóż podstawowych z mieszankami wyniosą w Polsce 27,1 mln ton, podczas gdy zbiory pszenicy oszacowano na poziomie 13,5 mln ton, zaś pszenżyta – 5,6 mln ton. Wszystkie te wyniki są lepsze niż rok temu.

Gorsze wyniki zostaną osiągnięte w przypadku pozostałych zbóż. Żyta może być zebrane blisko 2,4 mln ton (o 5 proc. mniej niż przed rokiem), a jęczmienia 2,8 mln ton (o 6 proc. mniej). Zbiory owsa mogą obniżyć się o 7 proc. – do 1,5 mln ton, a mieszanek zbożowych o około 43 proc. – do 1,3 mln ton.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wskazuje, że tak wysokie zbiory pozwolą Polsce utrzymać pozycję trzeciego producenta zbóż w Unii Europejskiej. Lepsze wyniki Polska zawdzięcza wysokiemu plonowaniu, które było możliwe ze względu na dobrą kondycję roślin po zimie oraz opady deszczu w trzeciej dekadzie maja 2022 r. Do tego dochodzą pozytywne zmiany zachodzące w naszym rolnictwie, które są związane z wielkością i strukturą gospodarstw rolnych.

– Na wielkość zbiorów ponadto ma wpływ postęp w hodowli i agrotechnice, czy też tendencja do coraz powszechniejszego stosowania wysokiej jakości kwalifikowanego materiału siewnego oraz wprowadzania do uprawy bardziej plennych i odpornych odmian – powiedział zastępca dyrektora generalnego KOWR Marcin Wroński.

Tak dobre wyniki przełożyły się na zwiększenie eksportu zbóż z Polski. W okresie lipiec-sierpień 2022 r. – tj. w okresie dwóch pierwszych miesięcy bieżącego sezonu 2022/2023 wywieziono z kraju rekordową ilość ziarna zbóż – 1,8 mln ton, to o 84 proc. więcej niż przed rokiem.

IAR, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA