Zwroty z PIT za 2022 r. osiągną rekordowy poziom.

PAP/Darek Delmanowicz

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska poinformowała, że w tym roku administracja skarbowa zwróci podatnikom ponad 17,5 mld złotych. Dotychczas dokonano zwrotu ponad 2 mld zł.

– Szacujemy, że w tym roku zwrot podatku otrzyma nie mniej niż 15 milionów podatników – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowa podczas konferencji „Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach”.

Tegoroczne 17,5 mld złotych w zwrotach to rekordowa kwota. Dla porównania w 2022 r. kwota ta była aż o 7 mld złotych niższa i wyniosła 10,5 mld. W trakcie konferencji minister Rzeczkowska powiedziała, że wzrosły wpływy podatkowe w relacji do PKB, które w 2015 r. stanowiły 19,9 proc., a w 2021 r. było to już 23,6 proc. To efekt walki z szarą strefą i uszczelniania systemu podatkowego.

– Dochody podatkowe i celne od 2016 do 2022 r. wzrosły o 80 proc. To ogromna różnica. Najbardziej spektakularnie wzrosły wpływy z VAT. W 2015 r. luka VAT wynosiła 24,1 proc., a w 2021 r. zaledwie 4,3 proc. – powiedziała szefowa resortu finansów.

Minister Rzeczkowska odniosła się również do tematu stóp procentowych, ale nie mogła udzielić odpowiedzi, czy w tym roku zostaną one obniżone wskazując, że decyzja ta leży poza jej kompetencją i należy do Rady Polityki Pieniężnej.

– Poczekajmy spokojnie na to, jak będą wyglądały te rzeczywiste cyfry, jeśli chodzi o spadek inflacji. Za wcześnie, moim zdaniem, mówić o spadku stóp procentowych, ważne jest to, żeby ten wzrost gospodarczy na poziomie takim, jaki szacujemy – ok. 1 proc. w tym roku – utrzymać. Ja wierzę w polską gospodarkę, już nieraz nas polscy przedsiębiorcy zaskoczyli, polska gospodarka ma silne fundamenty, może nawet zobaczymy silniejszy wzrost w tym roku – stwierdziła polityk.

PAP

Poprzedni artykułChińskie produkty zdominowały rosyjski rynek
Następny artykułJak Polki radzą sobie ze swoimi finansami?