W 2021 r. na świecie odkryto najmniej źródeł gazu i ropy od końca drugiej wojny światowej – wynika z danych Rystad Energy.

Pixabay.com

Do końca listopada 2021 r. światowe odkrycia ropy szacuje się na 4,7 mld baryłek przeliczeniowych, co jest najgorszym wynikiem od 1946 r. Dla porównania w 2020 r. wydobyto 12,5 mld baryłek. W listopadzie 2021 r. ogłoszono siedem nowych źródeł ropy, zawierających 219 mln baryłek. Największe odkrycie dla listopada zaliczyła rosyjska grupa Lukoil u wybrzeży Meksyku, które dadzą 75 mln baryłek. Ważnym graczem na rynku pozostaje Norwegia, która jednak zalicza mniejsze i średnie odkrycia złóż, dzięki czemu do wydobycia może wykorzystać dostępną infrastrukturę.

– Choć do końca 2021 r. ma mieć miejsce kilka odwiertów potencjalnie bogatych źródeł, to nawet bardzo bogate odkrycie nie będzie zaliczało się do odkryć z 2021 r. bo odwierty nie zostaną ukończone przed końcem roku kalendarzowego. Dlatego, całkowita wartość odkrytych źródeł dla 2021 r. będzie najniższa od dekad – powiedział Palzor Shenga, wiceprezes działu badań Rystad Energy.

Poprzedni artykułNarodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia po raz pierwszy obchodzimy nowe święto państwowe
Następny artykułPolskie firmy mało ufne wobec technologii