fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaRekordowy wynik przeładunku LNG w Świnoujściu

Rekordowy wynik przeładunku LNG w Świnoujściu

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2023 roku terminal LNG w Świnoujściu załadował rekordowo dużo cystern.

Od początku 2023 r. do końca lipca w terminalu w Świnoujściu załadowano ponad 4 tys. cystern. Jest to dotychczas rekordowy wynik i aż prawie cztery razy lepszy niż w roku 2019.

Informację o rekordowym wyniku portu w Świnoujściu podała na Twitterze pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Rekord od początku funkcjonowania Terminalu LNG – ponad 4000 cystern załadowanych od początku roku do końca lipca! Polacy są i będą bezpieczni

– napisała przedstawicielka władz na Twitterze.

Z załączonej do wpisu Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej infografiki dowiadujemy się, że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2019 r. port w Świnoujściu przeładował tylko 1100 cystern. Rok później było to 1600 ciężarówek, a w 2021 r. portowi udało się przekroczyć barierę 3000 pojazdów, ładując LNG do 3300 cystern. W 2022 r. wynik nieco zmalał, bo osiągnięto wtedy rezultat 3100 cystern z gazem.

Według informacji przekazanych pod koniec lipca przez Urząd Regulacji Energetyki w pierwszym kwartale br. dostawy gazu terminalem LNG wzrosły o ponad 39 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r., przy czym dostawy gazu z samej Unii Europejskiej wzrosły aż o 59 proc.

Terminal LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu eksploatowany jest od 2016 r., a jego obecna zdolność regazyfikacyjna wynosi 6,2 mld metrów sześciennych rocznie. Jednocześnie na terenie terminalu zlokalizowane są także dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego magazynowania LNG o pojemności 160 tys. metrów sześciennych każdy.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA