fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaEnergetykaRekordowy wynik przeładunku LNG w Świnoujściu

Rekordowy wynik przeładunku LNG w Świnoujściu

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2023 roku terminal LNG w Świnoujściu załadował rekordowo dużo cystern.

Od początku 2023 r. do końca lipca w terminalu w Świnoujściu załadowano ponad 4 tys. cystern. Jest to dotychczas rekordowy wynik i aż prawie cztery razy lepszy niż w roku 2019.

Informację o rekordowym wyniku portu w Świnoujściu podała na Twitterze pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Rekord od początku funkcjonowania Terminalu LNG – ponad 4000 cystern załadowanych od początku roku do końca lipca! Polacy są i będą bezpieczni

– napisała przedstawicielka władz na Twitterze.

Z załączonej do wpisu Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej infografiki dowiadujemy się, że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2019 r. port w Świnoujściu przeładował tylko 1100 cystern. Rok później było to 1600 ciężarówek, a w 2021 r. portowi udało się przekroczyć barierę 3000 pojazdów, ładując LNG do 3300 cystern. W 2022 r. wynik nieco zmalał, bo osiągnięto wtedy rezultat 3100 cystern z gazem.

Według informacji przekazanych pod koniec lipca przez Urząd Regulacji Energetyki w pierwszym kwartale br. dostawy gazu terminalem LNG wzrosły o ponad 39 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r., przy czym dostawy gazu z samej Unii Europejskiej wzrosły aż o 59 proc.

Terminal LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu eksploatowany jest od 2016 r., a jego obecna zdolność regazyfikacyjna wynosi 6,2 mld metrów sześciennych rocznie. Jednocześnie na terenie terminalu zlokalizowane są także dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego magazynowania LNG o pojemności 160 tys. metrów sześciennych każdy.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA