W ciągu ostatniego roku rekordowo wzrosły zaległości z tytułu długów alimentacyjnych.

Mikhail Nilov/Pexels

Dane BIG InfoMonitor mówią, że dzisiaj długi alimentacyjne wynoszą w Polsce rekordowe 13,4 mld zł. To aż o 3,9 mld zł więcej niż w grudniu 2021 r. Badanie BIG InfoMonitor wykazało, że niemal 41 proc. opiekunów dzieci, którzy mają zasądzone alimenty, doświadczyło dodatkowych trudności w ściąganiu pieniędzy z ich tytułu.

– Sytuacja finansowa niealimentowanych rodzin już i tak nie wygląda dobrze. Wśród osób biorących udział w badaniu prawie połowa żyje na średnim poziomie, a aż 38 proc. skromnie – powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. – Wysoka inflacja i w tej grupie społecznej zbiera swoje żniwo, nie dziwi więc pogłębiający się problem ze ściągalnością świadczeń na dzieci. Zbliżające się święta i rodzinna atmosfera mogą jednak skłonić rodziców unikających płacenia do uregulowania chociaż części należności lub spotkania ze swoimi pociechami – dodał.

Przez ostatni rok w Polsce przybyło przeszło 41 tys. osób niepłacących alimenty i jest ich w sumie 278 624, a średni dług alimentacyjny przekracza 48 tys. zł na osobę. Większość dłużników to ojcowie, których w rejestrze jest 262 tys., podczas gdy kobiet jest tylko 16 tys.

W skali kraju największa łączna kwota zadłużenia alimentacyjnego dotyczy województwa mazowieckiego, gdzie przekracza ona 1,7 mld zł, co daje średnio 54 tys. zł na dłużnika. Najniższe zadłużenie dotyczy województwa opolskiego i wynosi tam 279 mln zł, bo mieszka też tam najmniej niepłacących rodziców. Pod kątem liczby dłużników-alimenciarzy, najwięcej jest ich w województwie śląskim – 33 tys. osób.

BIG InfoMonitor

Poprzedni artykuł„Pies stróżujący” znowu w Warszawie – Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS
Następny artykułSzczyt chińsko-arabski w Arabii Saudyjskiej w czasie napięć na rynku ropy