fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajRekordowy wzrost długów alimentacyjnych

Rekordowy wzrost długów alimentacyjnych

W ciągu ostatniego roku rekordowo wzrosły zaległości z tytułu długów alimentacyjnych.

Dane BIG InfoMonitor mówią, że dzisiaj długi alimentacyjne wynoszą w Polsce rekordowe 13,4 mld zł. To aż o 3,9 mld zł więcej niż w grudniu 2021 r. Badanie BIG InfoMonitor wykazało, że niemal 41 proc. opiekunów dzieci, którzy mają zasądzone alimenty, doświadczyło dodatkowych trudności w ściąganiu pieniędzy z ich tytułu.

– Sytuacja finansowa niealimentowanych rodzin już i tak nie wygląda dobrze. Wśród osób biorących udział w badaniu prawie połowa żyje na średnim poziomie, a aż 38 proc. skromnie – powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. – Wysoka inflacja i w tej grupie społecznej zbiera swoje żniwo, nie dziwi więc pogłębiający się problem ze ściągalnością świadczeń na dzieci. Zbliżające się święta i rodzinna atmosfera mogą jednak skłonić rodziców unikających płacenia do uregulowania chociaż części należności lub spotkania ze swoimi pociechami – dodał.

Przez ostatni rok w Polsce przybyło przeszło 41 tys. osób niepłacących alimenty i jest ich w sumie 278 624, a średni dług alimentacyjny przekracza 48 tys. zł na osobę. Większość dłużników to ojcowie, których w rejestrze jest 262 tys., podczas gdy kobiet jest tylko 16 tys.

W skali kraju największa łączna kwota zadłużenia alimentacyjnego dotyczy województwa mazowieckiego, gdzie przekracza ona 1,7 mld zł, co daje średnio 54 tys. zł na dłużnika. Najniższe zadłużenie dotyczy województwa opolskiego i wynosi tam 279 mln zł, bo mieszka też tam najmniej niepłacących rodziców. Pod kątem liczby dłużników-alimenciarzy, najwięcej jest ich w województwie śląskim – 33 tys. osób.

BIG InfoMonitor

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA