fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaKrajRekordowy wzrost długów alimentacyjnych

Rekordowy wzrost długów alimentacyjnych

W ciągu ostatniego roku rekordowo wzrosły zaległości z tytułu długów alimentacyjnych.

Dane BIG InfoMonitor mówią, że dzisiaj długi alimentacyjne wynoszą w Polsce rekordowe 13,4 mld zł. To aż o 3,9 mld zł więcej niż w grudniu 2021 r. Badanie BIG InfoMonitor wykazało, że niemal 41 proc. opiekunów dzieci, którzy mają zasądzone alimenty, doświadczyło dodatkowych trudności w ściąganiu pieniędzy z ich tytułu.

– Sytuacja finansowa niealimentowanych rodzin już i tak nie wygląda dobrze. Wśród osób biorących udział w badaniu prawie połowa żyje na średnim poziomie, a aż 38 proc. skromnie – powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. – Wysoka inflacja i w tej grupie społecznej zbiera swoje żniwo, nie dziwi więc pogłębiający się problem ze ściągalnością świadczeń na dzieci. Zbliżające się święta i rodzinna atmosfera mogą jednak skłonić rodziców unikających płacenia do uregulowania chociaż części należności lub spotkania ze swoimi pociechami – dodał.

Przez ostatni rok w Polsce przybyło przeszło 41 tys. osób niepłacących alimenty i jest ich w sumie 278 624, a średni dług alimentacyjny przekracza 48 tys. zł na osobę. Większość dłużników to ojcowie, których w rejestrze jest 262 tys., podczas gdy kobiet jest tylko 16 tys.

W skali kraju największa łączna kwota zadłużenia alimentacyjnego dotyczy województwa mazowieckiego, gdzie przekracza ona 1,7 mld zł, co daje średnio 54 tys. zł na dłużnika. Najniższe zadłużenie dotyczy województwa opolskiego i wynosi tam 279 mln zł, bo mieszka też tam najmniej niepłacących rodziców. Pod kątem liczby dłużników-alimenciarzy, najwięcej jest ich w województwie śląskim – 33 tys. osób.

BIG InfoMonitor

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA