fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatRelacje Chin i Rosji osiągnęły „najwyższy poziom w historii”

Relacje Chin i Rosji osiągnęły „najwyższy poziom w historii”

Rosyjskie i Chińskie okręty wojenne przeprowadziły pierwsze wspólne patrole w zachodniej części Oceanu Spokojnego.

Ćwiczenia odbyły się między 17, a 23 październikiem. Grupa 10 jednostek z obydwu państw przepłynęła przez Cieśninę Tsugaru, między japońskimi wyspami Honsiu i Hokkaido. Podczas trwania manewrów, przebywały one cały czas na wodach międzynarodowych. Mimo to władze Kraju Kwitnącej Wiśni obserwowały te działania w pobliżu swojego terytorium.

Po ćwiczeniach opublikowano oświadczenie, w którym poinformowano iż ich celem było zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa w regionie oraz ochrony jednostek morskich obydwu krajów.

Są to drugie podobne manewry w ostatnich tygodniach. Poprzednie, z użyciem artylerii, przeprowadzono w połowie października.

Przywódcy Chin i Rosji rozmawiali ze sobą podczas telekonferencji w maju. Podczas niej Władimir Putin oznajmił, że relacje Moskwy i Pekinu osiągnęły „najwyższy poziom w historii”.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA