fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatRelacje Chin i Rosji osiągnęły „najwyższy poziom w historii”

Relacje Chin i Rosji osiągnęły „najwyższy poziom w historii”

Rosyjskie i Chińskie okręty wojenne przeprowadziły pierwsze wspólne patrole w zachodniej części Oceanu Spokojnego.

Ćwiczenia odbyły się między 17, a 23 październikiem. Grupa 10 jednostek z obydwu państw przepłynęła przez Cieśninę Tsugaru, między japońskimi wyspami Honsiu i Hokkaido. Podczas trwania manewrów, przebywały one cały czas na wodach międzynarodowych. Mimo to władze Kraju Kwitnącej Wiśni obserwowały te działania w pobliżu swojego terytorium.

Po ćwiczeniach opublikowano oświadczenie, w którym poinformowano iż ich celem było zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa w regionie oraz ochrony jednostek morskich obydwu krajów.

Są to drugie podobne manewry w ostatnich tygodniach. Poprzednie, z użyciem artylerii, przeprowadzono w połowie października.

Przywódcy Chin i Rosji rozmawiali ze sobą podczas telekonferencji w maju. Podczas niej Władimir Putin oznajmił, że relacje Moskwy i Pekinu osiągnęły „najwyższy poziom w historii”.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA