fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportRenault sprzeda Rosji fabrykę za… 1 rubla!

Renault sprzeda Rosji fabrykę za… 1 rubla!

Francuski koncern odda za symboliczną kwotę udziały w rosyjskich, potężnych zakładach motoryzacyjnych AvtoVAZ.

Moskwa poinformowała, że podległe jej podmioty przejmą 68 procent udziałów w AvtoVAZ, znanej w przeszłości z produkcji samochodów Łada, a w ostatnich latach z innych pojazdów marek należących do Renault.

Rosyjski minister przemysłu Denis Manturow przekazał, że francuski koncern będzie mógł w ciągu 5 lub 6 lat odkupić swoje udziały. Jednak wtedy kwota transakcji może być już zwiększona m.in. o wartość przeprowadzonych w tym okresie inwestycji.

Renault początkowo próbowało kontynuować swoją działalność w Federacji Rosyjskiej po inwazji tego kraju na Ukrainę.

AvtoVAZ to działające od 1966 roku zakłady. W ostatnich latach produkował ponad 400 tysięcy samochodów rocznie i zatrudniał 36 tysięcy osób.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA