fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaŚwiatRenesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.

Popyt na hiszpańskich techników jest widoczny również poza granicami kraju. Coraz więcej europejskich firm poszukuje profili zawodowych, które oferują hiszpańskie zawodówki. Niemcy, Dania, Holandia, Francja i Belgia to niektóre z państw o największym zapotrzebowaniu na specjalistów technicznych.

Walka o młodych specjalistów

Jak wskazuje hiszpański dziennik „El pais” średnie wynagrodzenie młodego technika w Niemczech czy też w Belgii wynosi netto od 3 000 do 3 800 euro miesięcznie. Firmy w pogoni za pracownikiem oprócz wysokiego wynagrodzenia oferują także pakiet benefitów obejmujących kursy językowe lub sfinansowanie pierwszej podróży do kraju docelowego, a nawet pomoc przy znalezieniu zakwaterowania. Nic więc dziwnego, że wielu absolwentów szkół zawodowych planuje swoją przyszłość za granicą. „Proporcjonalnie do zainteresowania europejskich firm (np. w przypadku Niemiec popyt na techników wzrósł o 20 proc., a w Belgii o prawie 17 proc.), rośnie zainteresowanie Hiszpanów wyjazdem za granicę” – donosi dziennik.

Wiele sektorów z brakami

W Europie coraz bardziej brakuje rąk do pracy począwszy od spawaczy po ekspertów z branży IT i komunikacji. W Unii brakuje także pielęgniarek i opiekunów osób starszych. Sytuację ma poprawić inicjatywa europejski obszar edukacji, zgodnie z którą kwalifikacje zawodowe będą homogeniczne we wszystkich krajach UE. Ma ona promować mobilność edukacyjną i pracowniczą oraz zwiększać możliwości zatrudnienia i jest odpowiedzią na zachodzącą w Europie transformację społeczno-demograficzną.

Polska lepsza od Hiszpanii

Kształcenie zawodowe stało się modelem sukcesu w Hiszpanii. Co ciekawe, w Polsce tej rodzaj edukacji cieszy się większą popularnością niż w Hiszpanii. Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki ponad 1 mln 150 tys. uczniów odbywa w Polsce edukację w ramach kształcenia zawodowego, co jest porównywalne z liczbą studentów – blisko 1,2 mln. W 2020 r. aż 58 proc. uczniów było objętych kształceniem zawodowym, przy średniej UE na poziomie 52 proc. Dla porównania w Niemczech w kształceniu zawodowym było wówczas 59,6 proc. młodych ludzi, a we Francji i Hiszpanii odsetki te plasowały się na poziomie odpowiednio 39,7 proc. i 37,1 proc.

To co wyróżnia polski system kształcenia zawodowego od innych krajów to fakt, że w szkołach branżowych realizowany jest program umożliwiający uczniom przystąpienie do egzaminu maturalnego i kontynuowania nauki na uczelniach wyższych. Według danych Eurostatu odsetek zatrudnionych absolwentów kształcenia zawodowego stale rośnie (z wyjątkiem spadku podczas pandemii). W Polsce w roku 2022 osiągnął 82 proc. Pod tym względem wyprzedzamy Finlandię, Francję, Hiszpanię, Włochy.

W przeciwieństwie do absolwentów szkół zawodowych w Hiszpanii, nasi uczniowie znajdują zatrudnienie w kraju, np. w firmach specjalizujących się w konstrukcji mebli, środków transportu kolejowego (np. tramwajów) jak również transportu wodnego (np. statków). Lepszy wynik od Polski odnotowały w tym obszarze m.in. takie kraje jak: Niemcy, Holandia, Szwecja, Węgry, Dania czy Austria.

Źródło: el pais, gov.pl
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

Ropa nie drożeje mimo niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę w 2022 r., cena ropy skoczyła do ponad 100 dolarów za baryłkę. Dziś mimo groźby eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie i ataków Huti na statki na Morzu Czerwonym rynki ropy nie odnotowały drastycznych wzrostów. Dlaczego tak się dzieje?
3 MIN CZYTANIA