fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaŚwiatRenesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.

Popyt na hiszpańskich techników jest widoczny również poza granicami kraju. Coraz więcej europejskich firm poszukuje profili zawodowych, które oferują hiszpańskie zawodówki. Niemcy, Dania, Holandia, Francja i Belgia to niektóre z państw o największym zapotrzebowaniu na specjalistów technicznych.

Walka o młodych specjalistów

Jak wskazuje hiszpański dziennik „El pais” średnie wynagrodzenie młodego technika w Niemczech czy też w Belgii wynosi netto od 3 000 do 3 800 euro miesięcznie. Firmy w pogoni za pracownikiem oprócz wysokiego wynagrodzenia oferują także pakiet benefitów obejmujących kursy językowe lub sfinansowanie pierwszej podróży do kraju docelowego, a nawet pomoc przy znalezieniu zakwaterowania. Nic więc dziwnego, że wielu absolwentów szkół zawodowych planuje swoją przyszłość za granicą. „Proporcjonalnie do zainteresowania europejskich firm (np. w przypadku Niemiec popyt na techników wzrósł o 20 proc., a w Belgii o prawie 17 proc.), rośnie zainteresowanie Hiszpanów wyjazdem za granicę” – donosi dziennik.

Wiele sektorów z brakami

W Europie coraz bardziej brakuje rąk do pracy począwszy od spawaczy po ekspertów z branży IT i komunikacji. W Unii brakuje także pielęgniarek i opiekunów osób starszych. Sytuację ma poprawić inicjatywa europejski obszar edukacji, zgodnie z którą kwalifikacje zawodowe będą homogeniczne we wszystkich krajach UE. Ma ona promować mobilność edukacyjną i pracowniczą oraz zwiększać możliwości zatrudnienia i jest odpowiedzią na zachodzącą w Europie transformację społeczno-demograficzną.

Polska lepsza od Hiszpanii

Kształcenie zawodowe stało się modelem sukcesu w Hiszpanii. Co ciekawe, w Polsce tej rodzaj edukacji cieszy się większą popularnością niż w Hiszpanii. Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki ponad 1 mln 150 tys. uczniów odbywa w Polsce edukację w ramach kształcenia zawodowego, co jest porównywalne z liczbą studentów – blisko 1,2 mln. W 2020 r. aż 58 proc. uczniów było objętych kształceniem zawodowym, przy średniej UE na poziomie 52 proc. Dla porównania w Niemczech w kształceniu zawodowym było wówczas 59,6 proc. młodych ludzi, a we Francji i Hiszpanii odsetki te plasowały się na poziomie odpowiednio 39,7 proc. i 37,1 proc.

To co wyróżnia polski system kształcenia zawodowego od innych krajów to fakt, że w szkołach branżowych realizowany jest program umożliwiający uczniom przystąpienie do egzaminu maturalnego i kontynuowania nauki na uczelniach wyższych. Według danych Eurostatu odsetek zatrudnionych absolwentów kształcenia zawodowego stale rośnie (z wyjątkiem spadku podczas pandemii). W Polsce w roku 2022 osiągnął 82 proc. Pod tym względem wyprzedzamy Finlandię, Francję, Hiszpanię, Włochy.

W przeciwieństwie do absolwentów szkół zawodowych w Hiszpanii, nasi uczniowie znajdują zatrudnienie w kraju, np. w firmach specjalizujących się w konstrukcji mebli, środków transportu kolejowego (np. tramwajów) jak również transportu wodnego (np. statków). Lepszy wynik od Polski odnotowały w tym obszarze m.in. takie kraje jak: Niemcy, Holandia, Szwecja, Węgry, Dania czy Austria.

Źródło: el pais, gov.pl
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA