fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaŚwiatRepublikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.

Republikanie nalegają, aby wszelka pomoc dla Ukrainy była powiązana z szeroko zakrojonymi reformami imigracyjnymi i azylowymi w USA. Biały Dom ostrzegł, że amerykańskie fundusze dla Ukrainy mogą wkrótce się wyczerpać. Senatorowie głosowali w stosunku 51 do 49 przeciwko przyjęciu projektu ustawy, a potrzebnych było 60 głosów.

W środę prezydent USA Joe Biden oświadczył, że „jest skłonny poczynić znaczące kompromisy na granicy”, aby uzyskać przyjęcie ustawy pomocowej. „To nie może czekać” – powiedział dodając, że „Republikanie w Kongresie są skłonni dać Putinowi największy prezent, na jaki może liczyć”.

Również w środę administracja Bidena ogłosiła nową pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy w wysokości 175 mln dolarów pochodzącą z zatwierdzonych już źródeł finansowania. Pakiet obejmuje amunicję, w tym rakiety i pociski artyleryjskie, a także „sprzęt do ochrony krytycznej infrastruktury narodowej” – podał Departament Obrony USA.

Dalsza pomoc niemożliwa bez działań Kongresu

Nawet gdyby pakiet pomocy został przyjęty w Senacie (będą takie próby do końca roku) i tak stałby przed żmudną batalią w Izbie Reprezentantów, gdzie większość mają republikanie.

W opublikowanym na początku tygodnia liście do spikera Izby Reprezentantów Mika Johnsona dyrektor ds. budżetu Białego Domu Shalanda Young stwierdziła, że Stany Zjednoczone nie będą w stanie dostarczyć Ukrainie większej ilości broni i sprzętu „do końca roku” bez działań Kongresu.

Przed głosowaniem Senatu ws. pakietu wsparcia dla Ukrainy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał planowane spotkanie z amerykańskimi senatorami.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA