fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajReskilling u Polaków. Czy jesteśmy na to gotowi?

Reskilling u Polaków. Czy jesteśmy na to gotowi?

Większość Polaków w wieku od 30 do 59 lat jest gotowych zmienić branżę, w której pracują, a wśród głównych tego powodów są wyższe zarobki.

Aż 59 proc. pracujących Polaków w wieku od 30 do 59 lat jest gotowych się przebranżowić – wynika z badania „Reskilling oczami Polaków”. Ankietowani najczęściej są zainteresowani rozpoczęciem kariery w branży IT.

Autorem badania jest dr hab. Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego, która w komentarzu do opracowania zauważyła, że wielu ludzi pozostaje w branży, jeśli ma poczucie, że do niej pasuje i się w niej realizuje. Istotna jest też stabilność. Mimo to ponad połowa ankietowanych Polaków jest gotowych zmienić zawód, a większość najchętniej rozpoczęłaby nową karierę w branży IT. Głównymi powodami zainteresowania sektorem IT są wysokie zarobki (72 proc.), a kolejne to możliwość rozwoju osobistego (36 proc.) oraz potencjał rozwojowy samej branży (35 proc.).

Fakt, że połowa badanych Polaków rozważa zmianę branży na IT pokazuje, jak dynamicznie rozwija się zainteresowanie tym sektorem w Polsce. Jednak aby naprawdę wykorzystać ten potencjał, należy aktywnie przeciwdziałać mitom i stereotypom związanym z branżą. Kluczowe jest wspieranie edukacji i dostarczanie odpowiednich narzędzi, aby pomóc Polakom osiągnąć sukces w świecie technologii. W tym zakresie ogromnie ważne jest aktywne zaangażowanie się w tę zmianę ze strony pracodawców

– powiedziała Marta Dworowska, dyrektorka ds. zasobów ludzkich w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w firmie Amazon.

Co ciekawe, częściej zmianę branży rozważają kobiety, zaś 35 proc. ankietowanych podjęło już kroki w kierunku jej zmiany na technologiczną. Osoby chcące rozpocząć karierę w IT najczęściej podejmują próby zrozumienia specyfiki branży i rynku pracy (70 proc.), ale też zdobywają wiedzę i rozwijają umiejętności przez różne formy edukacji (66 proc.). Aż 86 proc. osób chcących zmienić branżę na IT korzysta w nauce z zasobów online.

Źródło: reskilling.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA