fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiResort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.

Z doniesień medialnych wynika, że prace nad nowelizacją Ordynacji podatkowej są już na zaawansowanym etapie, projekt niebawem zostanie upubliczniony, a nowe regulacje mają wejść życie od 1 stycznia 2024 r. Wiceminister finansów Artur Soboń w wypowiedziach publicznych planowane zmiany określa mianem rewolucyjnych. Ich celem mają być usprawnienia i ułatwienia w relacjach podatników ze skarbówką.

Postępowania uproszczone

Jednym z nowych obszarów, który pojawi się w ramach nowelizacji, ma być szybka procedura przy postępowaniach uproszczonych. Chodzi o sprawy nieskomplikowane, których załatwienie nie wymaga gromadzenia materiału dowodowego, bo dany przypadek jest znany organom lub posiadają one wszelkie informacje do jego załatwienia. O procedowanie w trybie uproszczonym mają wnioskować do skarbówki podatnicy. A całość ma się zakończyć w 14 dni. Warto dodać, że ten tryb ma być stosowany do sytuacji, gdy zobowiązanie podatkowe nie będzie wyższe niż 5 tys. zł.

Do umorzenia nie tylko dług

Ciekawą propozycja wydaje się być ta dotycząca ulg w zapłacie zobowiązań podatkowych. Chodzi dokładnie o instytucję umorzenia. Dzisiejsze przepisy Ordynacji podatkowej pozwalają na umorzenie – jeśli podatnik o takie zawnioskuje – ale tylko zaległości podatkowej. To oznacza, że musi upłynąć termin zapłaty zobowiązania podatkowego, u podatnika powstaje zaległość podatkowa i wówczas można wnioskować o umorzenie. Oczywiście taki wniosek musi być uzasadniony ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

W ramach planowanej nowelizacji instytucja umorzenia ma być także rozszerzona na podatek, co oznacza, że z wnioskiem o taką ulgę w zapłacie podatnik będzie mógł wnioskować jeszcze przed terminem zapłaty zobowiązania wobec fiskusa.

Osoba trzecia wpłaci więcej podatku

Z zapowiedzi zmian w Ordynacji podatkowej wynika także, że mają się zmienić regulacje dotyczące zapłaty podatku za podatnika przez osoby trzecie. Chodzi konkretnie o limit takiej płatności. Obecnie Ordynacja podatkowa przewiduje, że osoba trzecia może wpłacić za podatnika podatek w granicach 1000 zł. Po nowelizacji limit ten ma wzrosnąć pięciokrotnie – do 5000 zł.

Zmiany przy korektach

Następny obszar zmian dotyczy korekty deklaracji. Po pierwsze ma zmienić się procedura poprawek dokonywanych przez urząd. Dziś, jeśli urząd koryguje deklarację za podatnika, przesyła mu ją do akceptu. Po zmianach ten etap będzie usunięty z procedury, a podatnik otrzyma jedynie informację, że jego deklaracja została przez urząd poprawiona. Jeśli się z nią nie będzie zgadzał, będzie mógł wnieść sprzeciw.

Po drugie, w ramach korekty deklaracji ma być zlikwidowany obowiązek składania wraz z korektą wniosku o stwierdzenie nadpłaty, jeśli ta nadpłata wynika ze składanej korekty.

Urząd bez kontroli, ale z czynnościami

Spora zmiana ma nastąpić w czynnościach kontrolnych skarbówki. Resort finansów chciałby możliwie jak najszerzej uprościć procedury kontrolne. Dlatego też urzędy skarbowe mają odejść od kontroli podatkowych na rzecz czynności sprawdzających.

To zapewne niewielka część z planowanych zmian w Ordynacji podatkowej. Czekamy na publikację projektu nowelizacji, aby zaproponowanym rozwiązaniom móc przyjrzeć się bardziej dokładnie. Na pewno będziemy o nich informować na bieżąco, wskazując na ich skutki w praktyce.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA