fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaPodatkiResort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.

Z doniesień medialnych wynika, że prace nad nowelizacją Ordynacji podatkowej są już na zaawansowanym etapie, projekt niebawem zostanie upubliczniony, a nowe regulacje mają wejść życie od 1 stycznia 2024 r. Wiceminister finansów Artur Soboń w wypowiedziach publicznych planowane zmiany określa mianem rewolucyjnych. Ich celem mają być usprawnienia i ułatwienia w relacjach podatników ze skarbówką.

Postępowania uproszczone

Jednym z nowych obszarów, który pojawi się w ramach nowelizacji, ma być szybka procedura przy postępowaniach uproszczonych. Chodzi o sprawy nieskomplikowane, których załatwienie nie wymaga gromadzenia materiału dowodowego, bo dany przypadek jest znany organom lub posiadają one wszelkie informacje do jego załatwienia. O procedowanie w trybie uproszczonym mają wnioskować do skarbówki podatnicy. A całość ma się zakończyć w 14 dni. Warto dodać, że ten tryb ma być stosowany do sytuacji, gdy zobowiązanie podatkowe nie będzie wyższe niż 5 tys. zł.

Do umorzenia nie tylko dług

Ciekawą propozycja wydaje się być ta dotycząca ulg w zapłacie zobowiązań podatkowych. Chodzi dokładnie o instytucję umorzenia. Dzisiejsze przepisy Ordynacji podatkowej pozwalają na umorzenie – jeśli podatnik o takie zawnioskuje – ale tylko zaległości podatkowej. To oznacza, że musi upłynąć termin zapłaty zobowiązania podatkowego, u podatnika powstaje zaległość podatkowa i wówczas można wnioskować o umorzenie. Oczywiście taki wniosek musi być uzasadniony ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

W ramach planowanej nowelizacji instytucja umorzenia ma być także rozszerzona na podatek, co oznacza, że z wnioskiem o taką ulgę w zapłacie podatnik będzie mógł wnioskować jeszcze przed terminem zapłaty zobowiązania wobec fiskusa.

Osoba trzecia wpłaci więcej podatku

Z zapowiedzi zmian w Ordynacji podatkowej wynika także, że mają się zmienić regulacje dotyczące zapłaty podatku za podatnika przez osoby trzecie. Chodzi konkretnie o limit takiej płatności. Obecnie Ordynacja podatkowa przewiduje, że osoba trzecia może wpłacić za podatnika podatek w granicach 1000 zł. Po nowelizacji limit ten ma wzrosnąć pięciokrotnie – do 5000 zł.

Zmiany przy korektach

Następny obszar zmian dotyczy korekty deklaracji. Po pierwsze ma zmienić się procedura poprawek dokonywanych przez urząd. Dziś, jeśli urząd koryguje deklarację za podatnika, przesyła mu ją do akceptu. Po zmianach ten etap będzie usunięty z procedury, a podatnik otrzyma jedynie informację, że jego deklaracja została przez urząd poprawiona. Jeśli się z nią nie będzie zgadzał, będzie mógł wnieść sprzeciw.

Po drugie, w ramach korekty deklaracji ma być zlikwidowany obowiązek składania wraz z korektą wniosku o stwierdzenie nadpłaty, jeśli ta nadpłata wynika ze składanej korekty.

Urząd bez kontroli, ale z czynnościami

Spora zmiana ma nastąpić w czynnościach kontrolnych skarbówki. Resort finansów chciałby możliwie jak najszerzej uprościć procedury kontrolne. Dlatego też urzędy skarbowe mają odejść od kontroli podatkowych na rzecz czynności sprawdzających.

To zapewne niewielka część z planowanych zmian w Ordynacji podatkowej. Czekamy na publikację projektu nowelizacji, aby zaproponowanym rozwiązaniom móc przyjrzeć się bardziej dokładnie. Na pewno będziemy o nich informować na bieżąco, wskazując na ich skutki w praktyce.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Luka w CIT jak była, tak jest – jej uszczelnianie idzie coraz wolniej

Trudno oprzeć się wrażeniu, że CIT jest w Polsce podatkiem w jakimś sensie dobrowolnym. Stosując kreatywną księgowość w zasadzie można go uniknąć, o czym świadczy fakt, że rekordzista (firma z niemieckim kapitałem) zapłacił podatek CIT w wysokości 0,003 proc. osiągniętego przychodu.
4 MIN CZYTANIA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

TSUE: Usługi ładowania elektryków są dostawą

Przedsiębiorca, który będzie świadczył usługi ładowania samochodów elektrycznych powinien na gruncie VAT traktować je jako dostawę towarów – uważa Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (wyrok w sprawie C-282/22).
2 MIN CZYTANIA

Fundacja rodzinna daje sporo korzyści. Również podatkowych [WYWIAD]

Już 22 maja 2023 r. wejdą w życie przepisy o fundacji rodzinnej. To nowa instytucja na gruncie prawa polskiego, która przewiduje sporo preferencji podatkowych. Opowiada nam o niej Marek Kończak – doradca podatkowy, starszy menedżer w Thedy & Partners.
3 MIN CZYTANIA

Zapomniałeś o rozliczeniu PIT i co teraz?

Przedsiębiorcy mieli obowiązek rozliczyć swój PIT z dochodów (przychodów) w terminie do 2 maja 2023 r. Mogli to zrobić papierowo lub elektronicznie przez portal e-Urząd. Jeśli tego w ustawowym terminie nie zrobili, mogą ponieść za to odpowiedzialność karno-skarbową.
3 MIN CZYTANIA