Ministerstwo finansów opublikowało objaśnienia do zmian w VAT związane z wdrożeniem pakietu e-commerce, który obowiązuje od 1 lipca 2021 r. Dokument został przygotowany w formie praktycznego poradnika, zawiera wskazówki dotyczące przede wszystkim zmian zasad opodatkowania VAT w branży e-handlu, transgranicznych dostaw towarów i świadczenia transgranicznych usług unijnym konsumentom (transakcje B2C). Objaśnienia zostały rozszerzone o kwestie fakturowania i obowiązki ewidencyjne związane z JPK.

Fot. Pixabay

W powyższym komunikacie resort finansów wskazał, że w objaśnieniach podatkowych przeanalizowano m.in.

  • wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość WSTO (definicję, miejsce dostawy, dokumentację potwierdzającą dostarczenie towarów do nabywcy, fakturowanie, obowiązki ewidencyjne),
  • sprzedaż na odległość towarów importowanych SOTI (definicję, miejsce dostawy, fakturowanie, obowiązki ewidencyjne), a
  • rolę operatorów interfejsów elektronicznych (platform).

W objaśnieniach znalazły się  także analizy dotyczące procedur szczególnych, takich jak:

  • tzw. One Stop Shop – OSS (procedura unijna i nieunijna)
  • tzw. Import One Stop Shop – IOSS (procedura importu),
  • uproszczone procedury w zakresie deklarowania i odroczenia płatności podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro (tzw. „USZ”).

Przygotowany przez resort finansów przewodnik  po głównych rozwiązaniach pakietu VAT e-commerce będzie miał moc wiążącą dla administracji skarbowej. Przewodnik zawiera 66 przykładów działania pakietu, w tym także opracowane na prośbę przedsiębiorców objaśnienia odnoszą się szerzej do kwestii fakturowania i obowiązków ewidencyjnych.

– Nowe przepisy uniemożliwią napływ do krajów UE paczek bez VAT i uproszczą formalności związane zwłaszcza z handlem w Internecie w Unii Europejskiej. Przykładowo polskim sklepom internetowym, które dzięki nowym procedurom nie będą musiały już oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT w każdym kraju UE, do którego wysyłają przesyłki. Nie będą musiały się tam rozliczać i nie będą tracić czasu na zapoznanie się z funkcjonującymi tam procedurami – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Poprzedni artykułOd 2022 roku spodziewajmy się kolejnego wzrostu cen gazu
Następny artykułGlapiński o obecnym wzroście cen i krajowej polityce pieniężnej