fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiResort finansów udostępnił objaśnienia podatkowe do pakietu VAT e-commerce

Resort finansów udostępnił objaśnienia podatkowe do pakietu VAT e-commerce

Ministerstwo finansów opublikowało objaśnienia do zmian w VAT związane z wdrożeniem pakietu e-commerce, który obowiązuje od 1 lipca 2021 r. Dokument został przygotowany w formie praktycznego poradnika, zawiera wskazówki dotyczące przede wszystkim zmian zasad opodatkowania VAT w branży e-handlu, transgranicznych dostaw towarów i świadczenia transgranicznych usług unijnym konsumentom (transakcje B2C). Objaśnienia zostały rozszerzone o kwestie fakturowania i obowiązki ewidencyjne związane z JPK.

W powyższym komunikacie resort finansów wskazał, że w objaśnieniach podatkowych przeanalizowano m.in.

  • wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość WSTO (definicję, miejsce dostawy, dokumentację potwierdzającą dostarczenie towarów do nabywcy, fakturowanie, obowiązki ewidencyjne),
  • sprzedaż na odległość towarów importowanych SOTI (definicję, miejsce dostawy, fakturowanie, obowiązki ewidencyjne), a
  • rolę operatorów interfejsów elektronicznych (platform).

W objaśnieniach znalazły się  także analizy dotyczące procedur szczególnych, takich jak:

  • tzw. One Stop Shop – OSS (procedura unijna i nieunijna)
  • tzw. Import One Stop Shop – IOSS (procedura importu),
  • uproszczone procedury w zakresie deklarowania i odroczenia płatności podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro (tzw. „USZ”).

Przygotowany przez resort finansów przewodnik  po głównych rozwiązaniach pakietu VAT e-commerce będzie miał moc wiążącą dla administracji skarbowej. Przewodnik zawiera 66 przykładów działania pakietu, w tym także opracowane na prośbę przedsiębiorców objaśnienia odnoszą się szerzej do kwestii fakturowania i obowiązków ewidencyjnych.

– Nowe przepisy uniemożliwią napływ do krajów UE paczek bez VAT i uproszczą formalności związane zwłaszcza z handlem w Internecie w Unii Europejskiej. Przykładowo polskim sklepom internetowym, które dzięki nowym procedurom nie będą musiały już oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT w każdym kraju UE, do którego wysyłają przesyłki. Nie będą musiały się tam rozliczać i nie będą tracić czasu na zapoznanie się z funkcjonującymi tam procedurami – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA