fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaGospodarkaResort rolnictwa planuje silne regulacje cen!

Resort rolnictwa planuje silne regulacje cen!

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedziało, że prowadzi analizy dotyczące wprowadzenia do sektora produkcji rolnej rozwiązań tak zwanej ustawy hiszpańskiej, co może przynieść fatalne skutki.

W 2021 r. rząd Hiszpanii wdrożył przepisy unijnej dyrektywy 2019/633 w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych. Zgodnie z nimi cena, którą dostawca otrzymuje za swoje produkty każdorazowo musi być wyższa niż koszty produkcji poniesione przez dostawcę. Hiszpańska ustawa rozciąga tę regulację na cały łańcuch handlowy. W rezultacie sklepy również nie mogą kupić od przetwórni produktów po cenie niższej niż poniesione przez nią koszty.

Więcej zagrożeń niż korzyści

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców ocenia, że „sama tak daleko idąca ingerencja w rozwiązania rynkowe może przynieść więcej potencjalnych zagrożeń niż korzyści”. Przede wszystkim będzie oznaczała wzrosty cen produktów spożywczych dla konsumentów. To z kolei może spowodować problem z eksportem polskich artykułów rolno-spożywczych. W Hiszpanii sieci sklepów coraz częściej zastępują droższe krajowe produkty tańszymi towarami z importu.

Jak zauważa ZPP, podstawą funkcjonowania systemu miało być ustalenie faktycznej wysokości kosztów ponoszonych przez rolników. Ministerstwo Rolnictwa zapowiada, że źródłem danych ma być rachunkowość i dowody księgowe prowadzone przez rolników. Tymczasem obowiązek prowadzenia rachunkowości dotyczy tylko największych rolników. Co więcej, koszty prowadzenia działalności rolniczej są odmienne w różnych częściach kraju i uzależnione są od warunków glebowych czy klimatycznych, ale także od wielu innych czynników, jak wielkość gospodarstw, poczynione inwestycje, poziom automatyzacji czy zorganizowanie w grupach producenckich. Dysproporcje te mogą stanowić potencjalne pole do nadużyć.

Propozycja ZPP

ZPP podkreśla, że „tak silne umocowanie w prawie mechanizmu ceny minimalnej i maksymalnej to zbyt daleka ingerencja w rynek, której tłumaczyć nie można nawet (…) chęcią pomocy rolnikom będącym pierwszym ogniwem łańcucha handlowego”. Każde gospodarstwo rolne ponosi inne koszty, dlatego dojdzie do zaburzenia rynkowej konkurencji. W zamian Związek proponuje zachęty w kierunku zakładania grup producenckich i spółdzielni rolniczych, co poprawi pozycję negocjacyjną nawet najmniejszych producentów żywności.

Źródło: ZPP.net.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jednolity rynek napotyka trudności

Wdrażanie i egzekwowanie przepisów dotyczących wspólnego rynku UE napotyka trudności. W aktualnej kadencji działania Komisji Europejskiej przeciwko naruszeniom jednolitego rynku spadły o 80 proc.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja chce komisji śledczej ws. zboża technicznego

Konfederacja domaga się powołania komisji śledczej w celu zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu zboża technicznego z Ukrainy oraz ukarania osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA