fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaGospodarkaResort rolnictwa planuje silne regulacje cen!

Resort rolnictwa planuje silne regulacje cen!

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedziało, że prowadzi analizy dotyczące wprowadzenia do sektora produkcji rolnej rozwiązań tak zwanej ustawy hiszpańskiej, co może przynieść fatalne skutki.

W 2021 r. rząd Hiszpanii wdrożył przepisy unijnej dyrektywy 2019/633 w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych. Zgodnie z nimi cena, którą dostawca otrzymuje za swoje produkty każdorazowo musi być wyższa niż koszty produkcji poniesione przez dostawcę. Hiszpańska ustawa rozciąga tę regulację na cały łańcuch handlowy. W rezultacie sklepy również nie mogą kupić od przetwórni produktów po cenie niższej niż poniesione przez nią koszty.

Więcej zagrożeń niż korzyści

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców ocenia, że „sama tak daleko idąca ingerencja w rozwiązania rynkowe może przynieść więcej potencjalnych zagrożeń niż korzyści”. Przede wszystkim będzie oznaczała wzrosty cen produktów spożywczych dla konsumentów. To z kolei może spowodować problem z eksportem polskich artykułów rolno-spożywczych. W Hiszpanii sieci sklepów coraz częściej zastępują droższe krajowe produkty tańszymi towarami z importu.

Jak zauważa ZPP, podstawą funkcjonowania systemu miało być ustalenie faktycznej wysokości kosztów ponoszonych przez rolników. Ministerstwo Rolnictwa zapowiada, że źródłem danych ma być rachunkowość i dowody księgowe prowadzone przez rolników. Tymczasem obowiązek prowadzenia rachunkowości dotyczy tylko największych rolników. Co więcej, koszty prowadzenia działalności rolniczej są odmienne w różnych częściach kraju i uzależnione są od warunków glebowych czy klimatycznych, ale także od wielu innych czynników, jak wielkość gospodarstw, poczynione inwestycje, poziom automatyzacji czy zorganizowanie w grupach producenckich. Dysproporcje te mogą stanowić potencjalne pole do nadużyć.

Propozycja ZPP

ZPP podkreśla, że „tak silne umocowanie w prawie mechanizmu ceny minimalnej i maksymalnej to zbyt daleka ingerencja w rynek, której tłumaczyć nie można nawet (…) chęcią pomocy rolnikom będącym pierwszym ogniwem łańcucha handlowego”. Każde gospodarstwo rolne ponosi inne koszty, dlatego dojdzie do zaburzenia rynkowej konkurencji. W zamian Związek proponuje zachęty w kierunku zakładania grup producenckich i spółdzielni rolniczych, co poprawi pozycję negocjacyjną nawet najmniejszych producentów żywności.

Źródło: ZPP.net.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczny wzrost importu z Ukrainy

Politycy Konfederacji przedstawili stanowisko partii w sprawie przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście wygaśnięcia zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Jednocześnie zwrócili uwagę na gigantyczny wzrost importu produktów rolnych ze wschodu.
2 MIN CZYTANIA

Polska chętnie zatrudnia obcokrajowców

Zwiększający się popyt na pracę oraz postępujący proces starzenia się społeczeństwa sprawiają, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej są skłonni zatrudniać cudzoziemców, a polskie władze chętnie zgadzają się na sprowadzanie imigrantów zarobkowych – wynika z komunikatu FOR.
2 MIN CZYTANIA

Turcja walczy z inflacją jak Don Kichot z wiatrakami

Ostatnie lata to okres zmieniającej się jak w kalejdoskopie polityki pieniężnej Turcji, której stopy procentowe z roku na rok radykalnie raz rosną, raz maleją.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Eurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Pod niezużywającym się pretekstem ekologicznym posłowie do Parlamentu Europejskiego debatowali nad tym, by prawo jazdy kategorii B umożliwiało prowadzenie samochodów o wadze tylko do 1,8 tony.
2 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA