fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajRestauracje coraz większym luksusem

Restauracje coraz większym luksusem

Coraz większa grupa Polaków przez drożyznę nie możę sobie pozwolić na jedzenie w restauracjach.

Aż 44 proc. Polaków nie chodzi do restauracji, bo ich po prostu na to nie stać – wynika z badania przytaczanego przez „Rzeczpospolitą”. Barometr nastrojów restauratorów mierzony przez Panel Gospodarstw Domowych GfK sugeruje, że nie widać perspektyw poprawy.

W opinii wypowiadającego się dla „Rzeczpospolitej” Szymona Mordasiewicza, dyrektora komercyjnego Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, poważnym problemem dla sektora gastronomicznego są rosnące koszty prowadzenia działalności, napędzane wzrostem cen produktów spożywczych, który odczuwa aż 67 proc. restauratorów. To nie zachęca konsumentów do wydawania pieniędzy. Na wysokie koszty zatrudnienia narzeka co drugi właściciel restauracji.

Dla samych Polaków największymi przeszkodami w korzystaniu z restauracji są nieosiągalne dla nich ceny (44 proc.) w takich lokalach. Co trzeci ankietowany wskazał, że jedzenie w domu jest zdrowsze, a dla 30 proc. jest ono też smaczniejsze. Poza tym 28 proc. docenia znajomość składu domowych posiłków, a co czwarty Polak po prostu lubi gotować. Po około 20 proc. ankietowanych nie lubi marnować czasu na jedzenie w restauracjach, nie lubi tłumu lub hałasu oraz woli spotykać się ze znajomymi w domu.

„Rzeczpospolita” podkreśliła, że mimo cięższej sytuacji liczba lokali gastronomicznych nie spada i jest ich w naszym kraju ponad 90 tys. Co istotne, w Polsce jest coraz więcej lokali oferujących jedzenie wyłącznie z dostawą do domu.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA