fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajRestauracje coraz większym luksusem

Restauracje coraz większym luksusem

Coraz większa grupa Polaków przez drożyznę nie możę sobie pozwolić na jedzenie w restauracjach.

Aż 44 proc. Polaków nie chodzi do restauracji, bo ich po prostu na to nie stać – wynika z badania przytaczanego przez „Rzeczpospolitą”. Barometr nastrojów restauratorów mierzony przez Panel Gospodarstw Domowych GfK sugeruje, że nie widać perspektyw poprawy.

W opinii wypowiadającego się dla „Rzeczpospolitej” Szymona Mordasiewicza, dyrektora komercyjnego Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, poważnym problemem dla sektora gastronomicznego są rosnące koszty prowadzenia działalności, napędzane wzrostem cen produktów spożywczych, który odczuwa aż 67 proc. restauratorów. To nie zachęca konsumentów do wydawania pieniędzy. Na wysokie koszty zatrudnienia narzeka co drugi właściciel restauracji.

Dla samych Polaków największymi przeszkodami w korzystaniu z restauracji są nieosiągalne dla nich ceny (44 proc.) w takich lokalach. Co trzeci ankietowany wskazał, że jedzenie w domu jest zdrowsze, a dla 30 proc. jest ono też smaczniejsze. Poza tym 28 proc. docenia znajomość składu domowych posiłków, a co czwarty Polak po prostu lubi gotować. Po około 20 proc. ankietowanych nie lubi marnować czasu na jedzenie w restauracjach, nie lubi tłumu lub hałasu oraz woli spotykać się ze znajomymi w domu.

„Rzeczpospolita” podkreśliła, że mimo cięższej sytuacji liczba lokali gastronomicznych nie spada i jest ich w naszym kraju ponad 90 tys. Co istotne, w Polsce jest coraz więcej lokali oferujących jedzenie wyłącznie z dostawą do domu.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA