fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaEnergetykaRestauratorzy chcą pomocy od rządu. Chodzi o drastyczne rachunki za gaz

Restauratorzy chcą pomocy od rządu. Chodzi o drastyczne rachunki za gaz

W związku z drożejącym gazem coraz więcej restauracji staje na skraju bankructwa.

Restauratorzy należą do tego grona przedsiębiorców, które apeluje do rządu o wsparcie w związku z drożejącą energią. Jak podaje RMF FM obecna sytuacja pogłębia długi w branży i stawia wiele firm na skraju upadku.

Według niektórych restauratorów tegoroczne rachunki za gaz są nawet pięciokrotnie wyższe niż rok temu. Mimo to rząd jak na razie nie planuje pomocy dla branży gastronomicznej, a obecną sytuację tłumaczy ogólnym wzrostem cen surowców. Przedsiębiorcy nie przyjmują jednak takich tłumaczeń.

– Mamy wzrosty cen za rachunki o kilkadziesiąt procent. Nasze koszty się podwoiły, o ile nie potroiły. Na dodatek nasi klienci, którzy zawsze do nas przychodzili, teraz pojawiają się rzadziej – powiedziała w RMF FM Ina Walasek-Capriati, właścicielka jednej z pizzerii w Olsztynie. – Od stycznia mamy kolejne podwyżki, chodzi o ZUS oraz podwyżki płac. Niektórzy przedsiębiorcy biorą kredyty, inni – jeżeli mają jeszcze jakieś środki – dokładają do interesu.

Swoje kroki w celu obniżenia cen gazu wykonał natomiast Urząd Regulacji Energetyki, który chce obniżek cen w taryfach. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” zdradził, że wezwał już kilkunastu przedsiębiorców do obniżenia cen w taryfach. Jeśli firmy zignorują wniosek URE, ten może postarać się o wstrzymanie im rekompensat, które wprowadzono, gdy ceny gazu zwyżkowały.

RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA