fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesRestauratorzy ciągle walczą o przetrwanie

Restauratorzy ciągle walczą o przetrwanie

Po pandemicznych lockdownach branża gastronomiczna i związana ze świadczeniem usług hotelowych nie miała jeszcze szans się odrodzić. Teraz dodatkowo zmaga się z wysokimi kosztami, w tym dociążającymi ją ratami kredytów. Czy widać dla niej światełko w tunelu?

Także branża HoReCa (gastronomia i hotelarstwo) musi liczyć się dziś ze skutkami spowolnienia gospodarczego – sygnalizuje dział analiz Banku Pekao S.A. w cyklicznie przygotowywanym barometrze gospodarczym. Negatywnie oddziałują na nią zwłaszcza wzrost kosztów życia i kredytu. Jest to w pełni zrozumiałe, bo świadczy ona „usługi skierowane do gospodarstw domowych” i oczywiście też korzysta z kredytów. Po mocnej pierwszej połowie zeszłego roku, w którym branża HoReCa odreagowała po pandemicznych lockdownach, już druga połowa przyniosła osłabienie i powrót działalności obliczonej bardziej na przetrwanie niż na rozwój.

Było źle, potem nieco lepiej i znowu jest słabo

Gastronomia i hotelarstwo były jednymi z najbardziej poszkodowanych podczas koronakryzysu, kryzysu – jak dobrze pamiętamy – w dużym stopniu sztucznie podsycanemu i przedłużanemu. Przez trzy lata ostatnie lata zbankrutował co trzeci lokal stanowiący utrzymanie wielu rodzin i pracowników, a bankructwa te stały się też przyczyną wielu osobistych tragedii. Część poszkodowanych lokali po dzień dzisiejszy procesuje się z sanepidem; są już nawet pierwsze wygrane.

Po zatrzymaniu „pandemii” 24 lutego 2022 r. przez agresję Rosji na Ukrainę, branża złapała oddech, a sytuacja firm związanych z zakwaterowaniem i gastronomią zaczęła ulegać systematycznej poprawie – także dzięki napływowi uchodźców, którzy musieli znajdować sobie lokum. Jednak z nowej publikacji GUS nie wynika, by koniunktura w branży miała jakoś radykalnie się poprawić. Oprócz wysokich kosztów własnych hotelarze i restauratorzy mocno odczuwają obciążające ich raty kredytów bankowych. Spadku tego obciążenia nie należy oczekiwać wcześniej niż na początku przyszłego roku (po ewentualnej możliwej pierwszej obniżce stóp procentowych).

Słabiej też „na dowóz”

Punkty gastronomiczne nadal wspierają się świadczeniem usług dowozu, profesjonalizując i poszerzając ich zakres. Według danych portalu branżowego horecanet.pl niestety skurczył się także rynek dostaw na telefon i aplikacje – do 8,79 mld złotych w 2021 r. (o 12 proc. mniej niż w roku 2020); danych za 2022 r. serwis jeszcze nie podał. Na plus branży świadczy natomiast unormowanie się sytuacji związanej z pracownikami, zwłaszcza sezonowymi.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA