fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesRestauratorzy mają jeszcze gorzej niż w pandemii

Restauratorzy mają jeszcze gorzej niż w pandemii

Północna Izba Gospodarcza alarmuje, że przez Polskę może przelać się fala upadłości restauracji i kawiarń – podało RMF FM.

Olbrzymim problemem dla restauratorów jest inflacja oraz rosnące ceny żywności, co sprawia, że sytuacja w gastronomii jest jeszcze gorsza niż w trakcie lockdownów w czasu pandemii koronawirusa. Dlatego też przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej wzywają rząd do konkretnych działań. Branża sugeruje, że jednym z kroków mogłoby być zniesienie VAT-u na dania przygotowane w restauracjach, który obecnie wynosi 8 proc., mimo że VAT na produkty spożywcze kupowane przez hurtowników i sklepy spożywcze został przez rząd zniesiony.

– Inflacja zabija gastronomię. Tylko w ostatnich miesiącach w Szczecinie upadło kilka restauracji, w tym dwa bary mleczne. Ceny produktów rosną dynamicznie, a restauratorzy nie mogą pozwolić sobie na przerzucanie kosztów na klientów, bo ci nie będą w stanie płacić 40-50 proc. więcej za danie – powiedziała w RMF FM Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Restauracje więc popadają w długi lub upadają. Północna Izba Gospodarcza apeluje o przyjęcie pakietu ratunkowego i zwrócenie uwagi na sytuację małych przedsiębiorstw – dodała prezes Mojsiuk.

Według RMF FM aktualnie w najtrudniejszej sytuacji są małe bary z obiadami domowymi, bary mleczne oraz mniejsze restauracje, które już wcześniej działały na niskich marżach, a po podwyżkach cen ich działalność albo stanie się nieopłacalna (jeśli ceny ich dań pozostaną te same), albo nieatrakcyjna dla klientów (jeśli ceny ich dań zostaną podniesione). Wszystko to sprawia, że wśród przedsiębiorców panuje duża niepewność, ale też frustracja.

Innym pomysłem, poza zniesieniem VAT-u na dania w restauracjach, mogłaby być rezygnacja z konieczności zwrotu dotacji z Polskiego Funduszu Rozwoju, które restauratorzy otrzymali w czasie lockdownu.

– Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie zamierza poinformować Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw o sytuacji związanej z obciążeniem przedsiębiorców VAT-em oraz koniecznością zwracania środków z PFR. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca – podsumowała Hanna Mojsiuk.

Źródło: RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA