fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaArchiwumRewolucja w żywieniu zwierząt! Dobra informacja dla branży mięsnej

Rewolucja w żywieniu zwierząt! Dobra informacja dla branży mięsnej

Grupa robocza Komisji Europejskiej do spraw TSE rozpoczęła prace nad wprowadzeniem zmian legislacyjnych, które umożliwią hodowcom zwierząt wykorzystywanie w żywieniu przetworzonych białek pochodzenia zwierzęcego. W ogromnym uproszczeniu mowa o tych częściach zwierząt, które z różnych powodów nie mogą być wykorzystane do spożycia przez człowieka, a które dziś, ze względu na unijne prawodawstwo, muszą zostać poddane jednej z dostępnych form utylizacji.

Możliwość tego typu skarmiania zniknęła po epidemii gąbczastej encefalopatii bydła, czyli popularnej choroby szalonych krów. Wówczas wprowadzenie zakazu miało charakter prewencyjny i pozwoliło na zatrzymanie tej niebezpiecznej choroby.

Skarmianie krzyżowe opiera się na możliwości wykorzystania przetworzonych białek zwierzęcych pochodzących z hodowli drobiu do skarmiania trzody chlewnej i odwrotnie – wykorzystania ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego z hodowli trzody do karmienia drobiu. W obu tych sektorach Komisja planuje także dopuszczenie możliwości skarmiania zwierząt białkiem pochodzącym od hodowlanych owadów.

Unijni politycy chcieliby także, aby hodowcy zwierząt zyskali możliwość wykorzystywania krwi bydlęcej do skarmiania w akwakulturze oraz hodowlach trzody chlewnej. Z interesującym wnioskiem zwróciła się do Komisji także Europejska Organizacja Białek Pochodzenia Zwierzęcego, która domaga się, aby w preparatach mlekozastępczych dla cieląt znaleźć mogła się krew wieprzową.

Rozwiązania proponowane przez ekspertów pozostają w zgodzie z przewidzianą dla rolnictwa europejskiego strategią Zielonego Ładu, która ma na celu projektowanie takich rozwiązań legislacyjnych, które z jednej strony pozostaną w zgodzie z troską o środowisko naturalne, z drugiej zaś ograniczą koszty ponoszone dziś przez rolników. Tak właśnie działa wykorzystywanie ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego w żywieniu zwierząt. Alternatywą dla tej formy zagospodarowania białka jest utylizacja konwencjonalna, czyli spalanie odpadów w specjalnie przystosowanych do tego celu spalarniach. Jest to rozwiązanie kosztowne, a przy okazji obciążające środowisko. Co ciekawe ponad 90 proc. firm zajmujących się tą formą utylizacji odpadów i działających na polskim rynku reprezentuje niemiecki kapitał.

Już dziś uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego wykorzystywane są do produkcji pasz dla mięsożernych zwierząt futerkowych. W Unii Europejskiej rocznie produkuje się około 20 mln ton tego typu odpadów – w Polsce około 2 mln ton. Niemal połowę tego wolumenu zagospodarowują w formie paszy szeroko hodowane na terytorium Polski norki amerykańskie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi szacowało, że wartość w ten sposób wykorzystanych ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego wynosi około 1 mld zł rocznie. Są to środki, które producenci drobiu zarabiają na sprzedaży swoich odpadów fermom futrzarskim. Gdyby taka korelacja nie mogła istnieć, hodowcy musieliby przeznaczyć podobne kwoty na konwencjonalną formę utylizacji odpadów.

Producenci drobiu z aprobatą wypowiadają się na temat planowanych rozwiązań, gdyż pozwoli to temu prężnie rozwijającemu się sektorowi na ograniczenie kosztów związanych ze spalaniem tych odpadów, które nie trafią do gospodarstw utrzymujących zwierzęta futerkowe. Podobnie sytuacja ma się w przypadku branży producentów trzody chlewnej, którzy w związku z epidemią ASF usilnie szukają oszczędności.

* autor jest Dyrektorem Instytutu Gospodarki Rolnej

Jacek Podgórski
Jacek Podgórski
Dyrektor Forum Rolnego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Członek zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych oraz zespołu problemowego ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Były dyrektor Forum Podatkowo-Regulacyjnego w Departamencie Prawa i Legislacji ZPP. Wieloletni dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej. Autor licznych publikacji z zakresu funkcjonowania gospodarki rolnej Polski i Unii Europejskiej. Były dziennikarz i felietonista.

INNE Z TEJ KATEGORII

CYBER SECURITY: Jak dbać o bezpieczeństwo naszych finansów

Cyberprzestępcy używają coraz przebieglejszych metod kradzieży pieniędzy, bazując na niewiedzy, naiwności i emocjach u potencjalnych ofiar. Fałszywy SMS czy telefon od osoby podającej się za pracownika banku może otrzymać każdy, więc pojawiające się ostrzeżenia ze strony banków należy traktować bardzo poważnie. Klienci powinni być nie tylko bardzo ostrożni, ale też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Polskie rewolucje w sektorze zdrowia. Huawei Startup Challenge

Clebre, Oasis Diagnostics oraz PioLigOn znalazły się na podium 3. edycji Huawei Startup Challenge – konkursu, którego celem było wyłonienie najlepszych polskich startupów pozytywnego wpływu tworzących technologie na rzecz ochrony zdrowia. Laureaci otrzymali kolejno 100, 60 i 40 tys. zł nagrody na rozwój własnych projektów.

Silna pozycja Polski na inwestycyjnej mapie świata

Mimo zawiłości geopolitycznych sytuacja polskiej gospodarki nie uległa pogorszeniu. Wręcz przeciwnie – na inwestycyjnej mapie świata Polska jest postrzegana jak atrakcyjny i solidny partner, z którym warto związać się długoletnią umową.

INNE TEGO AUTORA

Na co mogą liczyć Ukraińcy po przyjeździe do naszego kraju?

Ostatnia dekada to okres niespotykanego dotąd napływu ludności ukraińskiej na terytorium RP. Ukraińcy są dziś grupą zauważalną zarówno w wymiarze kulturowym, jak i ekonomicznym, będąc jednym z istotnych ogniw krajowego rynku pracy.
4 MIN CZYTANIA

Przegrywamy batalię o imigrantów

Kryzys demograficzny, w którym od lat pogrążony jest nasz kraj, każe z niepokojem myśleć o przyszłości rynku pracy. Realną przeciwwagę dla procesów starzenia się społeczeństwa stanowi napływ pracowników spoza granic RP.
4 MIN CZYTANIA

Czy polskie pszczelarstwo jest silne?

Polski rynek pszczelarski ma renomę i silną pozycję w Europie, jednak krajowym producentom wciąż – biorąc pod uwagę skalę – daleko do największych światowych graczy. Pszczelarstwo w Polsce boryka się dziś z szeregiem problemów, z którymi rychło trzeba będzie sobie poradzić.
4 MIN CZYTANIA