fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseRewolucyjny pomysł: EBC będzie mógł nabywać obligacje skarbowe według nowych zasad?

Rewolucyjny pomysł: EBC będzie mógł nabywać obligacje skarbowe według nowych zasad?

Zgodnie z obowiązującymi regułami położona we Frankfurcie instytucja nabywa obligacje państw członkowskich strefy euro według proporcji, w jakiej mają one udział w kapitale EBC., ten zaś zależy od wielkości poszczególnych gospodarek eurozony (reguła znana jako capital key). Tymczasem szef francuskiego banku centralnego Luis de Guindos poddał dalsze jej obowiązywanie w wątpliwość, nazywając ją „niewymaganym ograniczeniem”. Dla najbardziej zadłużonych państw strefy euro interwencyjny program skupu aktywów (Pandemic emergency purchase programme, PEPP) przeprowadzany przez EBC to sposób na utrzymanie niskiej rentowności swojego długu.

W związku z reakcją na kryzys spowodowany koronawirusem spodziewany jest znaczny wzrost światowego zadłużenia. Komisja Europejska prognozuje, że w tym roku zadłużenie w strefie euro przekroczy 100 proc. w relacji do PKB. Kilka tygodni temu zaczęły się nawet pojawiać wątpliwości, czy np. Włochy będą zdolne do obsługi swoich zobowiązań. Italia jest drugim po Grecji najbardziej zadłużonym krajem Eurolandu.

Podnoszone są również głosy, że poszczególne kraje strefy euro mają różne możliwości interwencji w obronie gospodarki. Największy potencjał posiadają Niemcy, na które przypada ponad połowa pomocy publicznej w państwach narodowych jaka została zatwierdzona przez Komisję Europejską. To rodzi pytania o gospodarcze skutki pandemii, w tym o rosnącą dominację ekonomiczną naszych zachodnich sąsiadów na Kontynencie. Gdyby EBC mógł skupować obligacje nie bacząc na wymogi capital key, wówczas najpewniej w jego bilansie byłoby więcej długu państw Południa Europy. Skorzystałaby na tym także Francja, której dług publiczny może w tym roku wzrosnąć nawet o kilkanaście punktów procentowych.

Niepewny jest także zaproponowany przez Francję i Niemcy program ratunkowy wart 500 mld euro. Zgodnie z jego założeniami Komisja Europejska wyemitowałaby dług, który potem spłacałyby wszystkie kraje Unii. Pomysł ten nie spodobał się jednak tzw. oszczędnej czwórce (Austria, Dania, Holandia, Szwecja), która uważa, że prowadziłoby to uwspólnotowienia zobowiązań.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przy niepełnym wymiarze czasu pracy nadgodziny należą się szybciej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że pracodawca nie może płacić za nadgodziny osobom zatrudnionym na część etatu tak jak osobom na pełnym etacie, czyli dopiero, gdy przepracują osiem godzin.
3 MIN CZYTANIA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA