fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseRobisz przelew większy niż 100 euro? Jesteś podejrzany!

Robisz przelew większy niż 100 euro? Jesteś podejrzany!

Holenderskie władze zamierzają pozwolić bankom na wzajemne śledzenie transakcji na kwoty większe niż 100 euro.

Rząd w Hadze podjął decyzję o rozszerzeniu możliwości monitorowania przez banki transakcji realizowanych przez ich prywatnych klientów na kwoty wyższe niż 100 euro. Dla kont założonych na podmioty prawne te możliwości będą dotyczyły wszystkich przelewów, bez określenia ich minimalnej kwoty. O ile dotychczas banki miały możliwość śledzenia swoich własnych klientów, to teraz będą mogły śledzić transakcje wzajemnie, także w innych instytucjach.

Początkowo do systemu dołączą największe niderlandzkie banki, czyli: ING, Rabobank, ABN Amro, De Volksbank i Triodos. Inne są do tego zachęcane, ale na razie nie ma obowiązku uczestnictwa. Pieczę i kontrolę nad działaniem procesów będzie sprawowała instytucja Transaction Monitoring Netherlands (TMNL).

Władze chcą w ten sposób zwiększyć prawdopodobieństwo wykrycia przestępstw, takich jak pranie pieniędzy, czy finansowanie terroryzmu. Zgodnie z aktualnymi obserwacjami fundusze na podobne cele często są przekazywane przez dużą liczbę rozproszonych przelewów na niewielkie kwoty.

Powyższe rozwiązania budzą jednak wątpliwości dotyczące nadmiernej ingerencji przez banki w prywatność klientów. Aby prawo weszło w życie musi uzyskać jeszcze akceptację parlamentu. Niektórzy deputowani już wyrażają swoje wątpliwości. Dotyczą one np. faktu wysokości progu 100 euro i pojawiają się sugestie, że powinien być on wyższy. Zwrócono również uwagę na zasadność dostępu przez banki do informacji na temat wsparcia finansowego udzielanego przez mieszkańców m.in. partiom politycznym czy organizacjom religijnym.

nos.nl, radar.avrotros.nl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA