Prawie jedna trzecia Polaków boi się, że postępująca robotyzacja może zagrozić ich zatrudnieniu.

centrum testowania technologii przemysłu 4.0 - grafika wpisu
cottonbro/Pexels.com

Firma LiveCareer przeprowadziła badanie „Robotyzacja i sztuczna inteligencja a rynek pracy”, z którego wynika, że 32 proc. Polaków boi się, że w pracy zastąpią ich roboty. Takiego scenariusza najbardziej boją się ludzie młodzi, bo wśród osób do 25. roku życia odpowiedź twierdzącą wybrało 47 proc. ankietowanych. Wśród osób zbliżających się do wieku emerytalnego było to tylko 19 proc.

Jednocześnie aż 63 proc. Polaków jest przekonanych, że automatyzacja pracy spowoduje wzrost bezrobocia. Już teraz 8 proc. respondentów przyznało, że roboty wykonują większość ich pracy. Wśród osób czujących się zagrożonych robotyzacją aż 32 proc. sądzi, że maszyny zastąpią ich w pracy w ciągu najbliższej dekady, a 20 proc. prognozuje, że potrzeba będzie na to tylko 5 lat.

Z informacji prasowej LiveCareer Polska dowiadujemy się też, że 41 proc. Polaków boi się, iż sztuczna inteligencja zawładnie światem, natomiast tylko 24 proc. z nas myśli, że roboty wykonywałyby naszą pracę lepiej.

Zdaniem Żanety Spadło z LiveCareer Polska badania skazują, że już teraz około połowę wszystkich czynności zawodowych dałoby się zautomatyzować. Autorka badania przytoczyła też opinie ekspertów, których zdaniem pierwsza fala automatyzacja będzie dotyczyła osób z wyższym wykształceniem, a druga i trzecia – pracowników fizycznych. Analityczka LiveCareer Polska dodała, że z rynku może zniknąć nawet 700 zawodów, jednak niewykluczone, że zostaną one zastąpione nowymi.

W związku z rozwojem technologicznym i coraz częstszą automatyzacją aż 80 proc. Polaków uważa, że rząd powinien lepiej uregulować prawnie kwestię robotyzacji. Wszystko w celu ochrony ich miejsc pracy.

Poprzedni artykułUOKiK walczy z nieuczciwymi przewagami kontraktowymi
Następny artykułPułkownik House a sprawa polska – 104. rocznica odzyskania niepodległości