fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaInnowacjeRoboty a bezrobocie. Co na to Polacy?

Roboty a bezrobocie. Co na to Polacy?

Prawie jedna trzecia Polaków boi się, że postępująca robotyzacja może zagrozić ich zatrudnieniu.

Firma LiveCareer przeprowadziła badanie „Robotyzacja i sztuczna inteligencja a rynek pracy”, z którego wynika, że 32 proc. Polaków boi się, że w pracy zastąpią ich roboty. Takiego scenariusza najbardziej boją się ludzie młodzi, bo wśród osób do 25. roku życia odpowiedź twierdzącą wybrało 47 proc. ankietowanych. Wśród osób zbliżających się do wieku emerytalnego było to tylko 19 proc.

Jednocześnie aż 63 proc. Polaków jest przekonanych, że automatyzacja pracy spowoduje wzrost bezrobocia. Już teraz 8 proc. respondentów przyznało, że roboty wykonują większość ich pracy. Wśród osób czujących się zagrożonych robotyzacją aż 32 proc. sądzi, że maszyny zastąpią ich w pracy w ciągu najbliższej dekady, a 20 proc. prognozuje, że potrzeba będzie na to tylko 5 lat.

Z informacji prasowej LiveCareer Polska dowiadujemy się też, że 41 proc. Polaków boi się, iż sztuczna inteligencja zawładnie światem, natomiast tylko 24 proc. z nas myśli, że roboty wykonywałyby naszą pracę lepiej.

Zdaniem Żanety Spadło z LiveCareer Polska badania skazują, że już teraz około połowę wszystkich czynności zawodowych dałoby się zautomatyzować. Autorka badania przytoczyła też opinie ekspertów, których zdaniem pierwsza fala automatyzacja będzie dotyczyła osób z wyższym wykształceniem, a druga i trzecia – pracowników fizycznych. Analityczka LiveCareer Polska dodała, że z rynku może zniknąć nawet 700 zawodów, jednak niewykluczone, że zostaną one zastąpione nowymi.

W związku z rozwojem technologicznym i coraz częstszą automatyzacją aż 80 proc. Polaków uważa, że rząd powinien lepiej uregulować prawnie kwestię robotyzacji. Wszystko w celu ochrony ich miejsc pracy.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Zaawansowane technologie w polskich firmach. Jak wypadamy na tle UE?

Mniej więcej dwie trzecie polskich firm używa zaawansowanych technologii. To słabszy wynik niż wynosi średnia unijna.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA