fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeRoboty a bezrobocie. Co na to Polacy?

Roboty a bezrobocie. Co na to Polacy?

Prawie jedna trzecia Polaków boi się, że postępująca robotyzacja może zagrozić ich zatrudnieniu.

Firma LiveCareer przeprowadziła badanie „Robotyzacja i sztuczna inteligencja a rynek pracy”, z którego wynika, że 32 proc. Polaków boi się, że w pracy zastąpią ich roboty. Takiego scenariusza najbardziej boją się ludzie młodzi, bo wśród osób do 25. roku życia odpowiedź twierdzącą wybrało 47 proc. ankietowanych. Wśród osób zbliżających się do wieku emerytalnego było to tylko 19 proc.

Jednocześnie aż 63 proc. Polaków jest przekonanych, że automatyzacja pracy spowoduje wzrost bezrobocia. Już teraz 8 proc. respondentów przyznało, że roboty wykonują większość ich pracy. Wśród osób czujących się zagrożonych robotyzacją aż 32 proc. sądzi, że maszyny zastąpią ich w pracy w ciągu najbliższej dekady, a 20 proc. prognozuje, że potrzeba będzie na to tylko 5 lat.

Z informacji prasowej LiveCareer Polska dowiadujemy się też, że 41 proc. Polaków boi się, iż sztuczna inteligencja zawładnie światem, natomiast tylko 24 proc. z nas myśli, że roboty wykonywałyby naszą pracę lepiej.

Zdaniem Żanety Spadło z LiveCareer Polska badania skazują, że już teraz około połowę wszystkich czynności zawodowych dałoby się zautomatyzować. Autorka badania przytoczyła też opinie ekspertów, których zdaniem pierwsza fala automatyzacja będzie dotyczyła osób z wyższym wykształceniem, a druga i trzecia – pracowników fizycznych. Analityczka LiveCareer Polska dodała, że z rynku może zniknąć nawet 700 zawodów, jednak niewykluczone, że zostaną one zastąpione nowymi.

W związku z rozwojem technologicznym i coraz częstszą automatyzacją aż 80 proc. Polaków uważa, że rząd powinien lepiej uregulować prawnie kwestię robotyzacji. Wszystko w celu ochrony ich miejsc pracy.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA