Amerykańskie firmy produkcyjne kupują coraz więcej robotów, które wykonują coraz więcej zadań dotychczas realizowanych przez ludzi.

Zakłady przemysłowe w USA zamówiły w pierwszych trzech kwartałach obecnego roku 29 tysięcy robotów. Oznacza to wzrost o 37 procent względem tego samego okresu roku poprzedniego. Ich łączna wartość wynosi 1,48 mld USD.

Jest to efekt starań przedsiębiorstw, które chcą nadążyć z produkcją za rosnącym popytem na swoje towary. Jednocześnie mierzą się z trudną sytuacją na rynku pracy, gdzie coraz trudniej znaleźć pracowników. Dlatego starają się automatyzować procesy i tam, gdzie to możliwe, korzystać z maszyn.

Dotychczas roboty trafiały głównie do firm z branży motoryzacyjnej. Jednak obecnie pierwszy raz trafia ich więcej do innych sektorów gospodarki niż do branży automotive.

Dzięki automatyzacji procesów produkcji, przedsiębiorstwa redukują niekorzystne warunki pracy dla ludzi, którzy nie muszą realizować swoich obowiązków w mało komfortowych warunkach (np. na nocnych zmianach), czy wykonywać niebezpiecznych zadań.

edition.cnn.com

Poprzedni artykułChiński Cyfrowy Jedwabny Szlak oplecie cały świat
Następny artykułPortugalia zakazuje kontaktów szefa z pracownikiem po godzinach pracy